Chrześcijańscy liderzy w Nigerii apelują do swych współwyznawców, aby nie reagowali na ultimatum islamistów z ugrupowania Boko Haram
W ubiegły poniedziałek nakazali oni wszystkim chrześcijanom opuścić w ciągu trzech dni zdominowaną przez muzułmanów północną część kraju. To właśnie to ugrupowanie odpowiada za serię bożonarodzeniowych zamachów na chrześcijan, w których zginęło ok. 200 osób. Zdaniem metropolity stołecznej Abudży, abp. Johna Onaiyekana, na ultimatum powinny odpowiedzieć jedynie władze Nigerii, dając chrześcijanom gwarancje bezpieczeństwa.
„Boko Haram z powodzeniem przeprowadziło spektakularne akcje w postaci aktów przemocy, a zwłaszcza zamachów na katolickie kościoły – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Onaiyekan. – Wiemy, że ultimatum rzeczywiście pochodzi od Boko Haram. Wydał je ktoś, kto jest rzecznikiem tego ugrupowania. Ale mimo wszystko Nigeryjczycy nie traktują poważnie tej groźby. Choćby dlatego, że Nigerii nie da się łatwo podzielić na Północ i Południe. Nie wiadomo, gdzie miałaby przebiegać granica. Wszędzie żyją zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.