Do ataku na pastora ewangelikalnego Gospel Life Church International doszło w wigilię Bożego Narodzenia w miejscowości Namasubie, około 10 km od Kampali, stolicy Ugandy.
37 letni Umar Mulinde, który, który przed przyjęciem chrztu był nauczycielem islamu, został oblany w Wigilię Bożego Narodzenia kwasem, przez człowieka, podającego się za chrześcijanina.
"Słyszałem, jak głośno powiedział: 'Pastorze, pastorze', a gdy się do niego odwróciłem, oblał moją twarz płynem, w tym czasie inni wylali mi kwas na plecy, a następnie uciekli krzycząc: "Allahu akbar (Bóg jest wielki)" relacjonował Mulinde dwa dni po ataku.
Twarz, szyja i ramiona pastora noszą głębokie blizny wypalone przez kwas, usta są opuchnięte. Oparzenia obejmują około 30% twarzy. Pastor stracił wzrok w jednym oku. Lekarze robią wszystko, aby uratować drugie oko i powstrzymać kwas przed rozprzestrzenianiem się na inne części ciała,
Umar Mulinde przyznał, że został zaatakowany przez muzułmańskich ekstremistów sprzeciwiających się jego porzuceniu islamu i jawnej krytyce sądów stosujących szariat w Ugandzie.
Umar Mulinde został wychowany w muzułmańskiej rodzinie, jego ojciec był lokalnym imamem. Z Ewangelią zetknął się w czasach studenckich. W Ugandzie jest znany z podejmowania publicznych debat, konfrontujących chrześcijaństwo z islamem. Prowadzi zajęcia w centrum biblijnym. Zona pastora, Eva, jest znaną w Ugandzie piosenkarką gospel. 15 października islamiści ogłosili fatwę przeciwko pastorowi, żądając jego śmierci.
Zdjęcie Umara Mulinde z rodziną TUTAJ i po ataku w szpitalu TUTAJ
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.