Bp Zbigniew Kiernikowski, podczas Mszy w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej modlił się za ofiary tragicznego pożaru, w którym zginęło 7 osób.
- Prośmy Boga o światło dla nas, byśmy umieli właściwie spoglądać na bolesne doświadczenia i przeżywać je w perspektywie wiary - mówił biskup siedlecki.
Nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed kilku dni bp Kiernikowski powiedział, że „nie trzeba oceniać, kto tutaj zawinił, ale należy dołożyć starań, by było jak najmniej takich sytuacji”.
W homilii wyjaśnił, w jaki sposób należy rozumieć błogosławieństwo Boga wobec człowieka. Obyśmy potrafili dostrzegać błogosławieństwo Boga również wtedy, gdy nie wszystko układa się po naszej myśli. Bóg błogosławi człowieka i podnosi go do godności dziecka. Dlatego dał się poniżyć, by objawić swoje błogosławieństwo i pokój – nauczał bp Kiernikowski.
Mówił, że "rozpromienienie oblicza Pańskiego w człowieku, to inny sposób patrzenia przez tego człowieka na to, co jemu się wydarza i co czynią z nim ludzie". W takim świetle – zdaniem biskupa należy patrzeć na wszystkie wydarzenia, które nas spotykają, również te bolesne dla społeczności bialskiej. - Musimy nieustannie się pytać, co robić, by ukazać dzieciom i młodzieży rozpromienione oblicze Chrystusa w nas – przekonywał biskup siedlecki.
W uroczystej Eucharystii, obok licznie zgromadzonych parafian, uczestniczył prezydent miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski. Po zakończonej Mszy św. bp Zbigniew Kiernikowski spotkał się z osobami, które ucierpiały wskutek pożaru.
Pożar wybuchł w piątek, 30 grudnia w domu przy ulicy Nowej. Śmierć poniosło w nim 7 osób, w tym dwoje dzieci.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.