Papież na Kubie: Nowe szczegóły

Papież Benedykt XVI złoży wizytę na Kubie w dniach 26-28 marca 2012 roku, prawie 14 lat po wizycie swego poprzednika Jana Pawła II - ogłosiła w niedzielę Konferencja Episkopatu Kuby. Wcześniej Benedykt XVI odwiedzi Meksyk.

Jak poinformowano w komunikacie, papież zaaprobował program podróży po tym, jak "osoby za nią odpowiedzialne przeprowadziły wizyty przygotowawcze i spotkały się z kubańskimi władzami oraz Konferencją Episkopatu".

26 marca po południu Benedykt XVI zostanie powitany na lotnisku w Santiago de Cuba przez kubańskiego przywódcę Raula Castro i tamtejszych biskupów. 27 marca papież odprawi mszę w Santiago de Cuba z okazji jubileuszu czterystu lat od ukazania się rybakom Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre, która stała się patronką Kuby - sprecyzowano.

Następnie papież samolotem uda się do odległej o ok. 900 km Hawany. 28 marca rano Benedykt XVI odprawi mszę św. na hawańskim Placu Rewolucji, na którym na zakończenie wizyty w styczniu 1998 roku modlił się także Jan Paweł II. Podczas pożegnalnej mszy Jan Paweł II wypowiedział wówczas słynne zdanie: "Niech Kuba otworzy się na świat i niech świat otworzy się na Kubę".

Według obserwatorów ocieplenie stosunków między Kościołem katolickim na Kubie a komunistycznymi władzami rozpoczęło się w latach 90., ale prawdziwą odwilż zapoczątkowała wizyta papieża Polaka.

Benedykt XVI już w grudniu potwierdził, że wiosną, przed Wielkanocą, wybiera się z podróżą na Kubę, ale nie podano ani konkretnej daty, ani programu podróży.

Także w niedzielę meksykańscy biskupi poinformowali, że 23 marca papież przybędzie z pierwszą wizytą do Meksyku. Na lotnisku w mieście Leon zostanie powitany przez prezydenta Felipa Calderona.

Benedykt XVI, który w kwietniu kończy 85 lat, ograniczał dotąd swe zagraniczne podróże głównie do Europy, aby uniknąć długich przelotów i móc skoncentrować się na krajach zagrożonych zjawiskiem słabnięcia wiary. W 2007 roku odwiedził Brazylię i wyraził nadzieję, że powtórzy tę wizytę w 2013 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg