Z apelem o większą troskę i odpowiedzialność za materię Eucharystii zwrócił się do księży nowy biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Hierarcha przypomina, że do najcięższych przestępstw w Kościele zalicza się symulację w sprawowaniu Eucharystii.
Polega ono m.in. na niezachowaniu dyscypliny kościelnej, dotyczącej materii Eucharystii czyli np. wykorzystaniu do odprawiania Mszy św. hostii i komunikantów wypieczonych z mąki innej niż pszenna lub zanieczyszczonej.
Biskup łomżyński przypomina, że "według odwiecznej i niezmiennej nauki Kościoła tylko chleb pszenny jest ważną materią Eucharystii”. „Chleb winien być czysto pszenny i świeżo upieczony” – czytamy w kanonie 924 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
„Dzisiaj na skutek nowych metod technicznych i dodawania różnych utrwalaczy, co stosują niejednokrotnie różne wytwórnie samowolnie produkujące materię Eucharystii – ta pewność jest często wątpliwa. Dlatego źródło wytwarzania materii Eucharystii musi być bezwzględnie pewne” – podkreśla bp Stepnowski.
Zalecił on księżom diecezji łomżyńskiej, aby w hostie i komunikanty zaopatrywali się nie u przypadkowych producentów ale u sióstr benedyktynek w Łomży. „Dla nas kapłanów nie powinna być obojętna nawet atmosfera, w jakiej materia Eucharystii jest wytwarzana: to nie tylko zwykła produkcja. Siostry przy tej pracy modlą się nieustannie za nabywających i później komunikujących. W ten sposób już sama materia Eucharystii jest uświęcona modlitwą sióstr” – argumentuje biskup łomżyński.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.