Jasnogórska szopka, odwiedzana co roku przez tłumy wiernych, będzie w tym roku nawiązywać m.in. do beatyfikacji Jana Pawła II. Tradycyjnie w szopce znajdą się żywe zwierzęta. Dla odwiedzających przygotowano pamiątkową pocztówkę i okolicznościową pieczątkę.
Trwające od początków listopada prace przy budowie tej jednej z największych w Polsce plenerowych szopek dobiegają końca. Stajenkę przygotowują pracownicy częstochowskiego sanktuarium, a także stolarze, cieśle i elektrycy. Nad wszystkim czuwa ojciec Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Przez 13 lat szopka na Jasnej Górze była budowana w Wieczerniku. Już wtedy uznawana była za jedną z największych w Polsce szopek plenerowych. W ostatnich latach budowano ją w jasnogórskim ogrodzie, kilkakrotnie powiększając jej powierzchnię. Od 2008 r. powstaje ona na tzw. fosach, zajmując ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni klasztornego ogrodu.
Centrum szopki stanowi Święta Rodzina - Józef i Maryja pochyleni nad dzieciątkiem Jezus. Czuwają w zamyśleniu, otoczeni przez zwierzęta, anioły i pasterzy. W tym roku, dla upamiętnienia beatyfikacji Jana Pawła II, częścią świątecznej dekoracji jest wizerunek papieża i jego słowa "Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".
"Jeżeli rodzina jest silna Bogiem, jest miłość, jest pokój, jest szczęście; są relacje między mężem a żoną, żoną a mężem, między rodzicami a dziećmi, dziećmi a rodzicami" - tłumaczy papieskie przesłanie o. Bronisław Kraszewski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Jak co roku, częścią szopki będą drewniane zagrody dla żywych zwierząt. Zamieszkają w nich m.in. barany, kucyki, kozy, kury, gęsi, kaczki. Będzie też stała od lat mieszkanka szopki - ulubienica dzieci, oślica Amelka. Jak mówią ojcowie paulini, pełni ona nieformalną rolę gospodyni tego zwierzęcego domu. Są też naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, wśród nich słonie, krowy, konie, sarny i jelenie.
Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Wtedy w jasnogórskiej bazylice generał zakonu paulinów poświęci figurkę Dzieciątka Jezus, która w procesji zostanie przeniesiona do szopki i złożona w żłóbku. Stajenkę będzie można zwiedzać codziennie od 8 do 18-tej, a w niedzielę i święta do 20-tej. Wydane zostaną dwie pocztówki związane z jasnogórską szopką oraz okolicznościowy stempel.
Teren, na którym budowana jest szopka, ciągnie się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (za pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystano też przestrzenie tzw. rawelinów, czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki jest zakratowana brama obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zwykle najwięcej zwiedzających ogląda jasnogórską szopkę w ciągu pierwszych dwóch-trzech tygodni po świętach. Oblężenie przeżywa również w czasie ferii zimowych, gdy odwiedzają ją pielgrzymki młodzieży z całej Polski. Na Jasną Górę przybywa też w tym czasie wielu pielgrzymów i turystów indywidualnych, przejeżdżających przez Częstochowę w drodze na zimowy wypoczynek. Tradycyjnie szopka jest otwarta aż do wtorku przed środą popielcową.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.