Potrzebujemy Kościoła i społeczeństwa, które nikogo nie wykluczają, które nikogo nie traktują jak „nieczystego”, aby każdy ze swoją historią był przyjmowany i kochany bez etykietek i uprzedzeń – powiedział dziś Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
Potrzebujemy Kościoła, który otwiera drzwi nadziei, aby przyjąć wszystkich, żeby wszyscy mogli poczuć się jak w domu w objęciach Boga – powiedział papież Franciszek w homilii w czasie Mszy św. w bazylice watykańskiej w uroczystość świętych Piotra i Pawła.
Oba Kościoły idą wspólną drogą, gdy chodzi o ochronę życia ludzkiego, budowanie pokoju i troskę o stworzenie.
Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.
Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.
Franciszek spotkał się z przedstawicielami Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO.
Zadaniem komisji jest wspierania poszczególnych episkopatów i wspólnot kościelnych, a nie ich zastępowanie czy wyręczanie.
Zostali skazani, a to sprawia, że zostali wykreśleni z listy jeńców wojennych do ewentualnej wymiany.
To plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.
Kto chce, może pieniądze przekazać bezpośrednio.
Jako ludzie wierzący musimy być też otwarci i gościnni w stosunku do tych, którzy nie podzielają naszej wiary.
Papież Franciszek podziękował członkom rzymskiego „Kręgu św. Piotra” – „Circolo San Pietro” za ich codzienną, wytrwałą służbę na rzecz potrzebujących. Przyjmując ich na specjalnej audiencji przypomniał, że swą służbę pełnią od 155 lat. Wskazał też na znaczenie ich posługi miłosierdzia w czasie zbliżającego się Roku Świętego.
Franciszek po dzisiejszej modlitwie Anioł Pański pozdrowił uczestników narodowego marszu dla życia, który miał miejsce wczoraj we Włoszech pod hasłem „Wybieramy życie”. Nawiązując do sytuacji w Izraelu i Palestynie oraz Ukrainie oraz w innych częściach świata apelował o negocjacje pokojowe.
Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Papież Franciszek spotkał się w sobotę z ambasadorem Rosji przy Stolicy Apostolskiej Iwanem Sołtanowskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Nieznane są szczegóły audiencji.
To na froncie innowacji technicznych rozegra się przyszłość gospodarki, cywilizacji i samej ludzkości. Dlatego trzeba tak nimi pokierować, aby respektowały prymat godności człowieka – powiedział Papież do uczestników watykańskiego kongresu o sztucznej inteligencji. Został on zorganizowany przez Fundację Centessimus Annus Pro Pontifice. Franciszek podkreślił, że temat ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ sztuczna inteligencja ma przełomowe znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa.
Ojciec Święty wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Loyola w Chicago. Odbyła się ona w ramach studenckiej inicjatywy „Budowanie mostów przez Azję i Pacyfik”, która promowana jest przez Papieską Komisją ds. Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie serii pytań stawianych mu przez młodych z Azji papież zachęcał swych rozmówców: „Zawsze trzeba mieć nadzieję. Pozostańcie wierni swoim przekonaniom”.
Franciszek przyjął na specjalnej audiencji naukowców uczestniczących w międzynarodowym kongresie zorganizowanym przez Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne. Poświęcone ono było spuściźnie naukowej belgijskiego księdza Georgesa Lemaître’a, który opracował teorię „Wielkiego Wybuchu”.
„Wszyscy jesteśmy pielgrzymami nadziei” - powiedział papież Franciszek dziś rano zwracając się do delegacji Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), przyjętej na audiencji w Pałacu Apostolskim. Na czele grupy stali nowy przewodniczący, biskup Henrik Stubkjær, wybrany w 2023 r., oraz sekretarz generalny, ks. Anne Burghardt. Niedawno, od 13 do 18 czerwca, odbyło posiedzenie Rady ŚFL w Chavannes, koło Genewy w Szwajcarii, pod hasłem "Obfitujcie w nadzieję", zaczerpniętym z fragmentu listu Pawła Apostoła (Rz 15:3).
Niech przykład bł. Michała Rapacza uczy nas wierności Bogu, odpowiadania dobrem na zło, angażowania się w budowanie świata opartego na braterstwie i pokoju – powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W dzisiejszej audiencji udział brał m.in. metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki.