„Nauczanie zewnętrzne powinno zawsze prowadzić do spotkania z wewnętrznym Nauczycielem, którym jest Jezus” – stwierdził Papież Leon XIV, podzrawiając w Watykanie Siostry Augustianki Służebnic Jezusa i Maryi, które zakończyły Kapitułę Prowincjonalną. Dodał, że kultura bez prawdy staje się narzędziem w rękach możnych: zamiast wyzwalać sumienia, zaciemnia je i rozprasza według interesów rynku, mody lub światowego sukcesu.
Pielgrzymka odgrywa istotną rolę w naszym życiu wiary, ponieważ oddziela nas od codziennych spraw i rutyny, dając czas i przestrzeń, by głębiej spotkać Boga – powiedzial Leon XIV do nauczycieli szkół katolickich z Irlandii, Anglii, Walii i Szkocji oraz do młodzieży z diecezji kopenhaskiej, których przyjął na audiencji w Watykanie
Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Jak zaprzyjażnić się z „innymi”? Co zrobić, aby był pokój? – Takie pytanie zadawały dzieci Leonowi XIV. Papież w tygodniu spotkał się z kilkuset młodymi ludźmi uczestniczącymi w dorocznej akcji Lato Dzieci w Watykanie.
W Altötting rozpoczęło się pięciodniowe Forum Benedykta XVI. Otworzył je kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan.
Papież Leon rozbudził na nowo zainteresowanie chorałem gregoriańskim. Inicjatywa „Śpiewajmy z Papieżem” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie. Okazało się, że łacińska liturgia łączy wiernych różnych kultur i języków – mówi Radiu Watykańskiemu o. Robert Mehlhart OP, dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej.
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.
Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował letni kalendarz Ojca Świętego.
Po południu 3 lipca Leon XIV przybył do Castel Gandolfo, gdzie w najbliższą niedzielę przeniesie się na letni, dwutygodniowy odpoczynek. Papież chciał sprawdzić stan przygotowań Villi Barberini, w której się zatrzyma.
Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.
9 lipca w Castel Gandolfo Papież Leon XIV odprawi prywatną Mszę świętą z nowego formularza liturgicznego „w intencji opieki nad Stworzeniem”. Ma on pogłębiać wrażliwość wiernych na odpowiedzialność za świat stworzony i będzie dostępny w całym Kościele.
Leon XIV, w lipcowej intencji modlitewnej, zachęca nas, by poświęcić chwilę na modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę słuchania Jego głosu.
Władze wioski Dolton, w stanie Illinois, zamierzają zakupić rodzinny dom papieża Leona XIV, widząc w tym szansę na poprawę kondycji finansowej społeczności. Po jednomyślnym głosowaniu miejscowej rady, podjęto decyzję o nabyciu dwupiętrowej nieruchomości, która stała się celem pielgrzymek od momentu wyboru kardynała Roberta Prevosta na papieża w maju.
Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą oficjalną do Watykanu. Został przyjęty przez Papieża Leona XIV, spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem
Ogłoszono papieskie Orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Leon XIV zauważa, że nadal brakuje świadomości, iż niszczenie przyrody nie dotyka wszystkich w ten sam sposób: „podeptanie sprawiedliwości i pokoju oznacza uderzenie przede wszystkim w najuboższych, zmarginalizowanych i wykluczonych”. Papież zwraca też uwagę na zniszczenia, które niesie z sobą wojna.
Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.
Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.
Do zastanowienia się nad tym, jak bardzo Pan zaspokaja pragnienie życia, miłości i światła zachęcił w poniedziałek rano Ojciec Święty siostry zakonne, który przybyły do Rzymu z okazji kapituł generalnych oraz Roku Jubileuszowego.
Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
„Chcę potwierdzić, że moja posługa biskupia jest służbą dla jedności i że Kościół Rzymu jest zobowiązany przez krew świętych Piotra i Pawła do tego, by służył w miłości komunii wszystkich Kościołów” - powiedział Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Wezwał, aby Kościół był domem i szkołą komunii.
Komunia kościelna i żywotność wiary to dwa główne tematy na których skoncentrował się Leon XIV w swojej homilii w uroczystość apostołów świętych Piotra i Pawła. Po jej wygłoszeniu Ojciec Święty nałożył paliusze 54 arcybiskupom-metropolitom, w tym abp. Adrianowi Galbasowi, abp. Wiesławowi Śmiglowi oraz abp. Zbigniewowi Zielińskiemu.