9 lipca w Castel Gandolfo Papież Leon XIV odprawi prywatną Mszę świętą z nowego formularza liturgicznego „w intencji opieki nad Stworzeniem”. Ma on pogłębiać wrażliwość wiernych na odpowiedzialność za świat stworzony i będzie dostępny w całym Kościele.
Leon XIV, w lipcowej intencji modlitewnej, zachęca nas, by poświęcić chwilę na modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę słuchania Jego głosu.
Władze wioski Dolton, w stanie Illinois, zamierzają zakupić rodzinny dom papieża Leona XIV, widząc w tym szansę na poprawę kondycji finansowej społeczności. Po jednomyślnym głosowaniu miejscowej rady, podjęto decyzję o nabyciu dwupiętrowej nieruchomości, która stała się celem pielgrzymek od momentu wyboru kardynała Roberta Prevosta na papieża w maju.
Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą oficjalną do Watykanu. Został przyjęty przez Papieża Leona XIV, spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem
Ogłoszono papieskie Orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Leon XIV zauważa, że nadal brakuje świadomości, iż niszczenie przyrody nie dotyka wszystkich w ten sam sposób: „podeptanie sprawiedliwości i pokoju oznacza uderzenie przede wszystkim w najuboższych, zmarginalizowanych i wykluczonych”. Papież zwraca też uwagę na zniszczenia, które niesie z sobą wojna.
Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.
Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.
Do zastanowienia się nad tym, jak bardzo Pan zaspokaja pragnienie życia, miłości i światła zachęcił w poniedziałek rano Ojciec Święty siostry zakonne, który przybyły do Rzymu z okazji kapituł generalnych oraz Roku Jubileuszowego.
Kościół wspiera wszystkie inicjatywy mające na celu położenie kresu skandalowi, jakim jest głód na świecie – napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca.
„Chcę potwierdzić, że moja posługa biskupia jest służbą dla jedności i że Kościół Rzymu jest zobowiązany przez krew świętych Piotra i Pawła do tego, by służył w miłości komunii wszystkich Kościołów” - powiedział Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Wezwał, aby Kościół był domem i szkołą komunii.
Komunia kościelna i żywotność wiary to dwa główne tematy na których skoncentrował się Leon XIV w swojej homilii w uroczystość apostołów świętych Piotra i Pawła. Po jej wygłoszeniu Ojciec Święty nałożył paliusze 54 arcybiskupom-metropolitom, w tym abp. Adrianowi Galbasowi, abp. Wiesławowi Śmiglowi oraz abp. Zbigniewowi Zielińskiemu.
Od internatu dla dziewcząt w Tanzanii, po uniwersytet w Afryce Zachodniej, finansowanie kształcenia, czy budowę kościołów – te i niemal 240 projektów w 66 krajach sfinansowano w ubiegłym roku z funduszu, który gromadzi datki przekazywane Papieżowi w celu wspierania jego misji jako Biskupa Rzymu, stojącego na czele Kościoła powszechnego oraz jego dzieł miłosierdzia. Tradycyjny dzień zbiórki przypada 29 czerwca.
Od internatu dla dziewcząt w Tanzanii, po uniwersytet w Afryce Zachodniej, finansowanie kształcenia, czy budowę kościołów – te i niemal 240 projektów w 66 krajach sfinansowano w ubiegłym roku z funduszu, który gromadzi datki przekazywane Papieżowi w celu wspierania jego misji jako Biskupa Rzymu, stojącego na czele Kościoła powszechnego oraz jego dzieł miłosierdzia.
Dzielę wasz ból. Powierzam Panu wasze pragnienie pokoju i ukojenia – mówił Leon XIV do pielgrzymów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy przybyli do Watykanu z pielgrzymką w roku Jubileuszu Nadziei. Nawiązał do trwającej w tym kraju wojny wywołującej tak wiele tragedii i łez.
Leon XIV zapewnił przedstawicieli prwosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola o swojej gotowości, gotowości podejmowania wysiłków na rzecz przywrócenia pełnej i widzialnej komunii między oboma Kościołami.
Zamieszka w skromniejszej niż pałac Villa Barberini.
Stolica Apostolska rozlicza się z otrzymanych pieniędzy. Właśnie opublikowano raport za rok 2024.
To, czego nauczyłem się od moich rodziców, starałem się przenieść do tej roli bez zbędnego udawania.
Jedynie w Sercu Jezusa odnajdujemy nasze prawdziwe człowieczeństwo jako dzieci Boże i bracia między sobą. Z tych powodów pragnę dziś skierować do was naglące wezwanie: bądźcie budowniczymi jedności i pokoju! – wskazał Papież w orędziu z okazji Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Przypomniał, że „Pan nie szuka kapłanów doskonałych, ale serc pokornych, otwartych na nawrócenie i gotowych kochać tak, jak On sam nas umiłował”.
„Synodalność jest stylem, postawą pomagającą nam być Kościołem, wspierając prawdziwe doświadczenie uczestnictwa i komunii” – powiedział papież Leon XIV podczas spotkania z członkami Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.