Lazurowe wody wokół małej włoskiej wyspy kryją dziś największy podmorski cmentarz naszego kontynentu.
O tym, jaki jest naprawdę papież Franciszek, z Francescą Ambrogetti rozmawia Leszek Śliwa.
Powiedziałam mu, że wygląda jak zwykły proboszcz. Odpowiedział mi, że to najpiękniejszy komplement.
„Wyraźne gesty i słowa”, „skoncentrowany na Jezusie”, „otwarty na problemy Trzeciego Świata” – tak sto dni pontyfikatu Franciszka podsumowali niemieccy biskupi. Ich zdaniem nowy Papież kontynuuje dzieło swoich poprzedników i wychodzi do ludzi, którzy są daleko od Kościoła.
Odwiedziliśmy Flores, dzielnicę Buenos Aires, w której urodził się i wychował papież Franciszek.
Papież Franciszek proponuje wielobiegunową perspektywę chrześcijaństwa - uważa argentyński biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk. Zna on od lat Jorge Bergoglio, którego uważa za wyjątkowego człowieka głębokiej wiary i zdolnego do prowadzenia dialogu ze wszystkimi.
Z Kościołem skupionym na samym sobie dzieje się to samo, co ze skupionym na samym sobie człowiekiem: dotyka go swoista paranoja, autyzm. Publikujemy fragment wywiadu-rzeki z kard. Jorge Bergoglio, obecnym papieżem Franciszkiem. Książkę "Jezuita" wydał Dom Wydawniczy Rafael.
Dialog i otwarcie, przy sprzeciwie wobec budowania murów, są fundamentami pontyfikatu Franciszka i jego postulatami dla hierarchii i duchowieństwa. Nowy papież apeluje, by wychodzić naprzeciw niewierzącym, niekatolikom, ale i szykanowanym pannom z dzieckiem.
Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin fragment książki „Jezuita. Papież Franciszek” Kardynał Bergoglio sformułował, jakby mimochodem, pewną definicję, która na pewno ma duże znaczenie: „Obecnie sprawą najważniejszą dla Kościoła nie jest łagodzenie czy znoszenie jakichś norm, ułatwianie tego czy tamtego, ale wychodzenie na ulice w poszukiwaniu ludzi”.
Był potrzebny Jan Paweł II, który ożywił Kościół, odmłodził go. Był potrzebny Benedykt XVI, myśliciel najwyższej klasy, by przekonywać, że wiara jest wymogiem rozumu. I jest teraz potrzebny Franciszek, który podkreśla, że główną siłą Kościoła jest Chrystus.