Benedykt XVI został przyjęty w Jerozolimie przez prezydenta Izraela, Szimona Peresa. - Każdego dnia modlę się, aby pokój zrodzony ze sprawiedliwości powrócił do Ziemi Świętej i całego regionu, przynosząc bezpieczeństwo i nową nadzieję dla wszystkich - wyznał papież w przemówieniu.
Spotkanie z udziałem 300 osób życia politycznego i religijnego Izraela miało miejsce w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Byli tam także obecni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a wśród nich ambasador RP w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska.
„Pozdrawiam słowem, które w naszym języku wyraża jednocześnie istotę marzeń - Shalom” - rozpoczął prezydent Peres i dodał: „Witam promotora pokoju, wielkiego duchowego przywódcę przekaziciela przesłania pokoju dla naszej ziemi i dla wszystkich”.
Prezydent podkreślił, że historia Izraela „daje przykłady zjednoczenia w oddaniu Bogu jak i następstw ziemskich podziałów”, a „judaizm jest zbudowany na tolerancji dla innych religii”. „Podziały trzeba zostawić historii” - zaznaczył Peres. Przypomniał, że Żydzi stracili „wiele najcenniejszego w walce”. „Znamy Holokaust, dymy krematoriów, nasz dom w Izraelu jest ostoją życia dla tych, którzy widzieli tylko śmierć nasze serca są czułe na cierpienie innych” - mówił prezydent.
Zwrócił uwagę, że „duchowi przywódcy mogą przygotować drogę dla polityków, mogą oczyścić pola minowe, które zagradzają drogę do pokoju”. „Bardziej niż uzbrojonych pojazdów, potrzebujemy silnego inspirującego ducha, aby wlewać stronom konfliktu przekonanie, że pokój jest osiągalny i rozpalać gorące jego pragnienie” - wskazał Peres.
Nawiązał do dobrych relacji watykańsko-izraelskich, „pojednania i zrozumienia między Stolicą Apostolską a narodem żydowskim”. Zapewnił też, że Izrael jest gotowy do rozmów z Palestyńczykami. „Nasze drzwi są otwarte na podobne wysiłki strony Palestyńskiej” - powiedział szef państwa.
Zaznaczył, że razem z papieżem Izraelczycy „modlą się, aby Stwórca dał nam mądrość do bycia pokornym, wezwanie, by nie poniżać innych, pamięć, że każdy jest stworzony na Boże podobieństwo”. „Umacniajmy nasze zaangażowanie na rzecz poszanowania ludzkiej godności, świeżości powietrza, czystości wody, urodzajności gleby, nadziei młodych” - zaapelował Peres.
„Szczególny wkład religii do poszukiwania pokoju polega przede wszystkim na autentycznym, żarliwym i wspólnym poszukiwaniu Boga” – powiedział Benedykt XVI podczas spotkania. Zapewnił, że jego pielgrzymka do miejsc świętych jest modlitwą o cenny dar jedności i pokoju dla Bliskiego Wschodu i całej ludzkości. – Doprawdy każdego dnia modlę się, aby pokój zrodzony ze sprawiedliwości powrócił do Ziemi Świętej i całego regionu, przynosząc bezpieczeństwo i nową nadzieję dla wszystkich – wyznał papież.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.