W Watykanie - przekazanie symboli ŚDM.
Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, biegną bez zmęczenia (Iz 40,31) – to hasło tegorocznego 39. Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w Kościołach partykularnych na całym świecie w Niedzielę Chrystusa Króla. Dzień ten obchodzony też będzie w diecezjach w Polsce.
W archidiecezji warszawskiej spotkanie w ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży zaplanowane jest w sobotę 23 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej. Poprowadzi je młodzieżowa wspólnota "Trzeba Siać", działająca w czterech parafiach archidiecezji warszawskiej. Wspólnota ta poprowadzi program ewangelizacyjny „Nadzieja w przyszłości to życie w wolności”. Kulminacyjnym momentem będzie Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
- To wydarzenie jest świetne dla młodych ludzi, żeby się gromadzić, żeby wzrastać w wierze, pogłębiać ją i uczyć się o tej nadziei na przyszłość. I to jest właśnie temat naszego spotkania – mówi Oliwia Cyranka ze wspólnoty „Trzeba siać”. - Młodzi powiedzą świadectwo o tym, jak się buntują i jak odnajdywali wiarę. Chcemy też zaprosić was na „domówkę u Taty”, czyli spotkanie z Panem Bogiem w czasie adoracji – zachęca ks. Jakub Pytlakowski, organizator spotkania.
Przygotowaniem do diecezjalnych obchodów jest nowenna w intencji młodzieży za wstawiennictwem bł. Carlo Acutis. Trwa ona w parafiach archidiecezji warszawskiej od 14 listopada.
W archidiecezji krakowskiej już dziś rozpoczyna się SMAK, czyli Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej, które potrwa do niedzieli 24 listopada. Co roku SMAK gromadzi uczestników z równych parafii i wspólnot w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Przeżywają oni razem weekend modlitwy, integracji i dzielenia się doświadczeniem relacji z Panem Bogiem. Punktem kulminacyjnym każdego spotkania jest Msza św. w katedrze na Wawelu w Uroczystość Chrystusa Króla. W tym roku hasłem wydarzenia są słowa: „Jemu zależy na Tobie”.
- Wydaje mi się, że takie spotkania są potrzebne, bardzo ubogacające i dużo wnoszą do naszego życia i tym samym jesteśmy tak naprawdę w stanie pokazać, że mimo tych różnic i innych sposobów działania tak naprawdę jesteśmy w Kościele z tego samego względu, ponieważ to samo jest naszym celem ostatecznym – mówi Gosia. – Bardzo chciałabym, aby SMAK był organizowany przez kolejne paręnaście, albo najlepiej parędziesiąt lat. Chciałabym, żeby w przyszłości moje dzieci lub dzieci innych organizatorów też mogły spróbować sił w przygotowywaniu tego wspaniałego wydarzenia – zaznacza Renata.
W archidiecezji poznańskiej młodzi zaproszeni są do świętowania Światowego Dnia Młodzieży w niedzielę Chrystusa Króla w swoich parafiach. W wymiarze diecezjalnym 23 listopada w parafii Chrystusa Odkupiciela na osiedlu Warszawskim o godz. 18 odbędzie się Eucharystia a po niej wielbienie pt. " Jezu Tyś Królem". Wielbienie organizowane jest przez Zespół Fide Deo, Duszpasterstwo Akademickie Św. Rocha oraz Parafię Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu.
W archidiecezji lubelskiej obchody 39. Światowego Dnia Młodzieży już trwają. Odbywają się one w kilku odsłonach. Od 15 do 17 listopada miały miejsce Bychawskie Dni Młodych. Od 22 do 24 listopada odbywać się będą IV Chełmskie obchody Światowego Dnia Młodzieży. Od 30 listopada do 1 grudnia zaplanowane są Świetliste Dni Młodych w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.
Kulminacyjnym momentem świętowania będzie Niedziela Chrystusa Króla. W kościele św. Józefa w Lublinie o godz. 19.00 sprawowana będzie tego dnia Eucharystia w intencji młodzieży z archidiecezji lubelskiej oraz odbędzie wspólna modlitwa. Tego dnia młodzież zaproszona jest też, by dzielić się z innymi w swoich parafiach doświadczeniem i radością wiary.
Tegoroczny 39. ŚDM, oprócz tego, że zgromadzi młodych ludzi wokół ich biskupów na całym świecie, będzie miał też swoje obchody w Bazylice Watykańskiej. Tego dnia Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice Watykańskiej o godz. 9.30, która zakończy się przekazaniem symboli ŚDM – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – młodzieży koreańskiej, która przejmie je od rówieśników z Portugalii. Od tego momentu symbole te rozpoczną peregrynację w Korei i wybranych krajach azjatyckich, w ramach duchowego przygotowania do kolejnych międzynarodowych ŚDM, które odbędą się w 2027 r. w Seulu, pod hasłem „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16,33).
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.