Nieznane dotąd dokumenty Gwardii Szwajcarskiej ujawnione zostały w filmie zaprezentowanym w czwartek w Rzymie. Jak się okazało, przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
"Honor w zbroi"- to tytuł dwuczęściowego filmu dokumentalnego, którego premiera odbyła się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.
Film, którego reżyserem jest Jesus Garces Lambert, wyprodukowała niezależna międzynarodowa agencja telewizyjna Rome Reports i szwajcarska telewizja publiczna SRF.
Ujawniono w nim po raz pierwszy dokumenty z obszernych archiwów Gwardii Szwajcarskiej, istniejącej od XVI wieku i uważanej za najstarszą, a także najmniejszą armię świata.
W filmie przedstawiono historię misji oficera Gwardii Ulrica Ruppena, który w czasie drugiej wojny światowej przejechał ciężarówką wypełnioną bronią ze Szwajcarii do Watykanu, ryzykując życiem w obliczu obecności niemieckich wojsk i alianckich bombardowań. Jego misja miała na celu uratowanie papieża Piusa XII, któremu groziło porwanie na rozkaz Adolfa Hitlera - wyjaśniono.
W 1944 roku Ruppen pojechał z Rzymu do Szwajcarii, skąd przywiózł 19 skrzynek z bronią i amunicję. Ich zakup był konieczny, ponieważ uzbrojenie Gwardii było przestarzałe, a groźba porwania papieża, planowanego przez Hitlera, była realna. Miało do niego dojść w wyniku desantu niemieckich spadochroniarzy na Watykan.
W filmie wypowiadają się żołnierze Gwardii, którzy wyjaśniają powody, dla których wstąpili do straży papieskiej. Pokazano ich treningi, ćwiczenia z bronią, szkolenie antyterrorystyczne. Nowi gwardziści uczą się włoskiego przez trzy godziny dziennie, ale także tego, jak rozmawiać z pielgrzymami i turystami w Watykanie.
Film rozpoczynają sugestywne sceny z historycznej podróży papieża Franciszka do Iraku w 2021 roku. Była ona uważana za ogromnie ryzykowną z powodu zagrożenia ze strony terrorystów z Państwa Islamskiego (IS). W jej trakcie papież odwiedził między innymi Mosul i inne tereny wcześniej kontrolowane przez IS. Gwardziści podkreślali, że mieli świadomość tego jak skrajnie niebezpieczna była ta pielgrzymka.
W prezentacji filmu uczestniczyli przedstawiciele Watykanu na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battista Re i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Paulem Gallagherem, a także liczni reprezentanci Gwardii Szwajcarskiej z jej dowódcą pułkownikiem Christophem Grafem.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.