Wizyta w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych jest jednym z głównych celów papieskiej pielgrzymki do USA. Benedykt XVI przybył do Nowego Jorku samolotem z Waszyngtonu.
Rano – prywatnie – odprawił tam jeszcze Mszę św. w nuncjaturze. Po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy’ego przeleciał helikopterem na Manhattan. W siedzibie ONZ powitali go: sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun oraz przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Srgjan Kerim.
Pierwszym punktem programu była prywatna rozmowa z sekretarzem generalnym. Benedykt XVI wpisał się po niej do Księgi Pamiątkowej. Jako dar dla Narodów Zjednoczonych pozostawił akwafortę Civitas Vaticana - nowy plan miasta Watykańskiego. Nadszedł oczekiwany czas spotkania z całym Zgromadzeniem Ogólnym.
Jego przewodniczący Kerim Srgjan powitał Papieża po niemiecku. Wyraził najwyższe uznanie Narodów Zjednoczonych Benedyktowi XVI jako zwierzchnikowi wszystkich katolików. Nawiązując do papieskich urodzin i przypadającej jutro trzeciej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową złożył Papieżowi życzenia: „Happy Birthday and Happy Anniversary!”.
Macedoński polityk z wdzięcznością zauważył, że Narody Zjednoczone mogą liczyć na pełne papieskie poparcie. Wyraził też najwyższe uznanie dla troski Stolicy Apostolskiej o obronę praw człowieka, oraz dla wspierania walki z głodem.
Następnie Papieża powitał także sekretarz generalny: „Ojcze święty, witaj w naszym wspólnym Domu”. Ban Ki Mun przypomniał, że jest to dom 192 narodów, których przedstawiciele traktują pracę w ONZ jako wspólną misję. „Musimy umacniać naszą wiarę każdego dnia” – zauważył sekretarz generalny, dziękując Papieżowi, że zechciał podzielić się ze Zgromadzeniem Ogólnym doświadczeniem własnej wiary.
Papieskie przemówienie Zgromadzenie Ogólne przyjęło owacją na stojąco. Benedykt XVI rozpoczął następnie dwie prywatne rozmowy. Najpierw spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Kerimem Srgjanem, a następnie z przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa, ambasadorem Afryki Południowej, Kumalo Dumisanim. Benedyktowi XVI przedstawiono 60 funkcjonariuszy ONZ.
Kolejnym punktem programu papieskiej wizyty to ogólne spotkanie z pracownikami organizacji. Z uwagi na ich sporą liczbę również ono odbyło się w sali zgromadzeń ogólnych, zwanej Biblioteką Daga Hammarskjolda. Personel ONZ zgotował Ojcu Świętemu bardzo serdeczne powitanie.
Benedykt XVI był trzecim Papieżem odwiedzającym siedzibę ONZ w Nowym Jorku. Poprzednio byli tu Paweł VI w 1964 r. oraz – dwukrotnie – Jan Paweł II (1979, 1995).
Stolica Apostolska posiada własne przedstawicielstwo przy ONZ od 2 kwietnia 1964 r. Może uczestniczyć w obradach, nie posiada jednak prawa głosowania. Aktualnie watykańskim przedstawicielem przy ONZ jest nuncjusz, abp Celestino Migliore.
Jeszcze dziś Papież odwiedzi synagogę Park East. Wizytę zaplanowano na 17:00 miejscowego czasu, tak aby członkowie tej gminy mogli zachować paschalny szabat. O 18:00 – gdy w Polsce będzie północ – w niemieckim kościele św. Józefa rozpocznie się spotkanie ekumeniczne z przedstawicielami 10 wyznań chrześcijańskich.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.