94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
Ukraina. Słysząc tę nazwę ożywiamy zwykle zapamiętane stereotypy. Obrazy z Sienkiewicza lub okrutne opowieści z czasów wojny. Ci z nas, którzy nieco uważniej obserwują politykę mówią jeszcze o strategicznym partnerstwie czy wspólnocie interesów łączącej Warszawę i Kijów. W rzeczywistości jednak Ukraina współczesna pozostaje dla Polaków ziemią nieznaną. Pocieszmy się, że nie tylko dla Polaków. Na Zachodzie jest to kraj o bliżej nieokreślonej wielkości i położeniu "gdzieś koło Rosji". Ale, bywa, że również "koło Polski".
Od lat politycy z Warszawy są pytani o Ukrainę. O to co zrobić w konkretnych sprawach i jaka politykę Zachód winien wobec Ukrainy prowadzić. Rzadko wprawdzie jesteśmy słuchani, mamy jednak szansę by współkształtować przyszłe losy tego kraju. Przyszłe losy Ukrainy są jedną z najważniejszych spraw dla Polski.
Nie podzielam wprawdzie kategorycznego sądu Zbigniewa Brzezińskiego, który powiedział kiedyś, ze dla Polski niepodległość Ukrainy jest ważniejsza od członkostwa w NATO, ale trudno przecenić fakt, że na wschodzie graniczymy z grupą państw a nie z jednym potężnym Imperium. Niepodległa Ukraina to również szansa dla Rosji.
Pełny powrót Ukrainy w orbitę wpływów Rosji skłaniać będzie elity moskiewskie do ryzykownej drogi kształtowania mocarstwa dawnego typu. No właśnie, sam nie ustrzegłem się błędu wielu komentatorów, którzy mówiąc o Ukrainie w rzeczywistości zaczynają mówić o Rosji. Wracając nad Dniepr warto przypomnieć sobie mapę narysowaną przez wybitnego politologa amerykańskiego Samuela Huntingtona, który w głośnej książce o "Sporze cywilizacji" granice pomiędzy cywilizacją europejską a rosyjską wyrysował w poprzek terytorium Ukrainy.
Kiedy polscy obserwatorzy komentują krytyczne głosy hierarchii prawosławnej wobec wizyty Ojca Świętego na Ukrainie rzadko odwołują się do tej granicy. A linia zasięgu cywilizacji europejskiej pokrywa się z historycznym zasięgiem zachodniego chrześcijaństwa. Zaś na współczesnej Ukrainie spór kulturowo - cywilizacyjny ma wymiar ściśle polityczny. Od chwili uzyskania niepodległości przed dziesięcioma laty Ukraina stoi przed koniecznością wyboru drogi rozwojowej. Na zachód czy na wschód.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.