"Jej ukryta, pełna oddania i pogody ducha troska o papieża, połączona z codzienną modlitwą z Piotrem i za Piotra, wpisały się w jego misję i wspierały jego wielki pontyfikat" - czytamy w liście kondolencyjnym, który po śmierci sędziwej sercanki nadszedł z Watykanu. Siostra Germana od początku pontyfikatu Jana Pawła II pracowała w papieskiej kuchni i tworzyła Rodzinę Papieską.
Papież Franciszek rozważa możliwość udziału w pracach konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju na przełomie listopada i grudnia - podała w poniedziałek włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Wcześniej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin w jednym z wywiadów ujawnił, że papież chciałby pojechać na te obrady.
Watykańskie Centrum Telewizyjne (dziś Vatican Media) obchodzi 40. rocznicę powstania. „To była wielka intuicja Jana Pawła II, który chciał, by Watykan miał narzędzie komunikacji w obszarze wizualnym” – mówi o. Federico Lombardi SJ, wieloletni dyrektor tej instytucji. Jak dodaje, wcześniej Stolica Apostolska polegała na transmisjach przygotowywanych przez włoską telewizję publiczną RAI.
„Nie jesteś sam. Wyzwania, odpowiedzi, nadzieje” – taki tytuł ma wychodzący jutro wywiad-rzeka z Papieżem Franciszkiem. Rozmowę z Ojcem Świętym przeprowadzili Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Wśród poruszanych tematów znalazły się skomplikowane kwestie imigracji we współczesnym świecie. Te fragmenty opublikowała dziś włoska La Stampa.
Rozmowa, która trwała około 20 minut, koncentrowała się na sytuacjach konfliktowych na świecie i potrzebie zidentyfikowania dróg do pokoju.
Papież apeluje, aby byli uwolnieni zakładnicy porwani z Izraela i by otwarto korytarze z pomocą humanitarną do Gazy. "Bracia, zatrzymajcie się, zatrzymajcie się!" - wzywał Franciszek. Przypomniał, że 27 października będzie dniem modlitwy, pokuty i postu w intencji pokoju.
Na ten moment znaleziono miejsce dla księży w budynkach diecezji rzymskiej.
Na początku października media poinformowały o wystosowaniu przez pięciu kardynałów listu do papieża Franciszka zawierającego kilka wątpliwości (tzw. dubiów) odnośnie do jego nauczania. Wśród pytań znalazło się dubium związane z możliwością udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym. Jakie jest zatem stanowisko Franciszka w tej sprawie? Jakie było jego dotychczasowe przesłanie kierowane do osób homoseksualnych? Co zawiera odpowiedź na list pięciu kardynałów? Próbujemy wyjaśnić.
Prośmy Pana o łaskę, aby uczynił nas bliźnimi wszystkich migrantów i uchodźców, którzy pukają do naszych drzwi – wezwał papież Franciszek podczas modlitwy za migrantów i uchodźców. Odbyła się ona na placu św. Piotra w Watykanie przy rzeźbie przedstawiającej barkę pełną uchodźców.
Tu wyrośnie papieski las. 1300 brzóz posadzonych pośród otaczających je sosen ułoży się w napis: "Jan Paweł II".
Sekretarz stanu kard. Pietro Parolin odwiedził ambasadę Palestyny przy Stolicy Apostolskiej. Potępił terrorystyczny atak Hamasu na Izrael i wyraził poważne zaniepokojenie losem wziętych zakładników. Potwierdził, że to, co się wydarzyło, nie przyczynia się do zaprowadzenia pokoju i zapewnił, że Stolica Apostolska uważa, iż uzasadnione aspiracje narodu palestyńskiego reprezentuje państwo palestyńskie. Na koniec wyraził zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej sytuacją humanitarną w Gazie.
Papież po raz kolejny zadzwonił wczoraj wieczorem do katolickiej parafii w Strefie Gazy. Franciszek zapewnił nas, że modli się za nas i że zna nasze cierpienia – opowiada s. Nabila Saleh, która rozmawiała z Ojcem Świętym.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Papież przesłał list do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa. Jak wskazuje, stan głodu i niedożywienia jest wynikiem nagromadzenia niesprawiedliwości i nierówności.
Papież po raz kolejny zadzwonił wczoraj wieczorem do katolickiej parafii w Strefie Gazy. Franciszek zapewnił nas, że modli się za nas i że zna nasze cierpienia – opowiada s. Nabila Saleh, która rozmawiała z Ojcem Świętym.
Święty Jan Paweł II był "wielkim papieżem, wielkim Polakiem, wielkim polskim patriotą, ale przede wszystkim człowiekiem Kościoła i Ducha Świętego" - powiedział PAP jeden z nestorów watykanistów, korespondent hiszpańskich mediów ksiądz Antonio Pelayo w 45. rocznicę wyboru papieża Polaka.
Dziś, 16 października, mija 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ówczesny metropolita krakowski został wybrany w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.
Adhortacja Apostolska C'est la Confiance Ojca Świętego Franciszka o ufności w miłosierną miłość Boga z okazji 150. rocznicy urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.
Bóg przygotowuje dla nas ucztę, abyśmy byli w jedności z Nim i między sobą. Ale uczta weselna wymaga czasu i zaangażowania z naszej strony: wymaga odpowiedzi «tak» – podkreślił Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański, komentując czytany dziś w kościołach fragment Ewangelii o królu, który przygotowuje ucztę weselną dla swojego syna.
Adhortacja apostolska Franciszka zatytułowana „C’est la Confiance” („To jest ufność”) opublikowana została w 150. rocznicę narodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Dziś, przykład jej Małej Drogi zachęca do wiary w nieskończoną miłość Boga i do tego, by przeżywać spotkanie z Chrystusem, otwierając się na innych. „W sercu Kościoła, Mojej Matki, będę Miłością” pisała Mała Tereska, która zmarła w wieku 24 lat i która ogłoszona została patronką misji.
Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w Polsce i wśród Polaków na całym świecie obchodzony jest w niedzielę XXIII Dzień Papieski. Jego celem celem jest promowanie nauczania papieża Wojtyły. W zbiórkach przed kościołami można wesprzeć program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.