Dziś obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Papież przesłał list do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa. Jak wskazuje, stan głodu i niedożywienia jest wynikiem nagromadzenia niesprawiedliwości i nierówności.
Franciszek zaznacza, że nie chodzi jedynie o nierówności w dostępie do żywności, ale w ogóle do podstawowych produktów. Ten brak dostępu milionów ludzi do zasobów, „stanowi obrazę ich wewnętrznej godności, nadanej przez Boga”. Jak dodaje Papież, ta sytuacja powinna nas zawstydzić i zmobilizować do działania.
Franciszek odniósł się również do tematu tegorocznej edycji Światowego Dnia Żywności: „Woda jest życiem, woda jest pożywieniem. Nie zostawić nikogo z tyłu”. Zaznaczył, że woda wymaga roztropnego zarządzania, tak aby zapewnić dostęp do niej przyszłym pokoleniom. Grożą nam susze, niedobory wody, a ponadto zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka – dlatego należy zadbać o odpowiednią infrastrukturę, a także o rozwagę w korzystaniu z zasobów wodnych. „[…] organizacje międzynarodowe, rządy, społeczeństwo obywatelskie, biznes, instytucje akademickie i badawcze, a także inne podmioty, muszą połączyć siły i wizje, aby woda była dziedzictwem wszystkich, by była lepiej dystrybuowana i zarządzana w zrównoważony i racjonalny sposób” – podkreśla Ojciec Święty.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.