Orędzie pokoju i pojednania dla Cypru i Bliskiego Wschodu, dialog z prawosławiem, umocnienie wspólnoty katolickiej - były głównymi motywami zakończonej dzisiaj wizyty apostolskiej Benedykta XVI na Cypr. Papież przybył tam jako pielgrzym „śladami wspólnych ojców w wierze, świętych Pawła i Barnaby”. Wizyta miała też wymiar historyczny, gdyż po raz pierwszy Biskup Rzymu odwiedził ten kraj.
Benedykt XVI zakończył w niedzielę trzydniową wizytę na Cyprze i wyruszył w drogę powrotną do Rzymu. W przemówieniu, wygłoszonym na lotnisku w Larnace, mówił o "smutnym podziale" wyspy i apelował o pokój dla Bliskiego Wschodu.
Dialog międzyreligijny, ekumenizm i apel o pokój to główne tematy komentarzy, jakie pojawiają się w hiszpańskich mediach odnośnie do papieskiej podróży na Cypr. Wspomina się też o planowanej wizycie premiera Zapatero w Watykanie.
Przed wręczeniem Instrumentum laboris radzie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów Papież podziękował za trud wkładany w przygotowania synodalnych obrad. Szczególnie podkreślił wkład w dokument, jaki dał zamordowany 3 czerwca w Turcji bp Luigi Padovese.
Maronici „dochowali wierności swemu, wyróżniającemu ich dziedzictwu chrześcijańskiemu, mimo wielu prześladowań” - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania w katedrze maronickiej w Nikozji. - Wytrwali oni w wierze swych ojców, w wierze, która teraz została przekazana wam, współczesnym Cypryjczykom maronickim. Wzywam was, abyście strzegli tego wielkiego dziedzictwa, tego cennego daru – apelował.
"Ponawiam mój osobisty apel o pilne i skoordynowane działania międzynarodowe w celu rozwiązania napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej, zanim te konflikty doprowadzą do większego rozlewu krwi" – powiedział Benedykt XVI w Pałacu Sportu „Eleftheria” w Nikozji.
Niech przykład i wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas Mszy św. w Pałacu Sportu „Eleftheria” w Nikozji na Cyprze. Papież serdecznie pozdrowił Kościół w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki.
Jesteśmy powołani, aby przezwyciężyć nasze różnice, by nieść pokój i pojednanie tam gdzie, istnieje konflikt, do dawania światu orędzia nadziei - mówił Benedykt XVI podczas Mszy św. w Pałacu Sportu „Eleftheria” w Nikozji.
Benedykt XVI spotkał się w sobotę na linii demarkacyjnej, oddzielającej Republikę Cypru od tureckiej części wyspy, z miejscowym przywódcą muzułmańskim - ogłosił rzecznik Watykanu.
W południe Benedykt XVI spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego na Cyprze. Abp Chryzostom II jest znany ze swego ekumenicznego nastawienia, a jego kontakty z Watykanem mają już wieloletnią historię.