Papież w siedzibie prawosławnych arcybiskupów

W południe Benedykt XVI spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego na Cyprze. Abp Chryzostom II jest znany ze swego ekumenicznego nastawienia, a jego kontakty z Watykanem mają już wieloletnią historię.

Benedykt XVI przybył do siedziby prawosławnych arcybiskupów Cypru, gdzie po prywatnej rozmowie z gospodarzem odwiedził miejsce pamięci poświęcone abp. Makariosowi III. Ten charyzmatyczny cypryjski duchowny był zarazem wielkim patriotą walczącym o niepodległość ojczyzny. W 1959 r. wybrano go pierwszym prezydentem Republiki Cypryjskiej (do 1977 r.). Wśród mieszkańców wyspy abp Makarios III cieszy się po dziś dzień wielkim szacunkiem dla swej wiary i niezłomnego oddania sprawom niepodległości. Trzykrotnie wybierany prezydentem, kilkakrotnie był celem zamachów na swe życie, z których udawało mu się ujść bez szwanku. Boleśnie przeżył on inwazję turecką na Cypr w 1974 r., która zmusiła go do ucieczki za granicę. Arcybiskup zmarł nieoczekiwanie trzy lata później, po powrocie do ojczyzny.

Oficjalna część wizyty ekumenicznej odbyła się w XVII-wiecznej katedrze św. Jana w Nikozji. W słowie powitania abp Chryzostom wyraził radość ze spotkania i przekazał Papieżowi wyrazy braterskiej bliskości. Cypryjski hierarcha przypomniał pokrótce prawie dwutysiącletnią historię chrześcijaństwa na wyspie, znaną już z Dziejów Apostolskich. Abp Chryzostom przyznał, że choć cypryjska wspólnota prawosławna jest nieliczna, to jednak cieszy się szacunkiem innych Cerkwi, a braterskie relacje utrzymuje ze wszystkimi Kościołami.

Benedykt XVI w odpowiedzi podziękował za gościnę na Cyprze oraz za wspólne przedsięwzięcia ekumeniczne. Ich celem, zdaniem Papieża, jest pełna i widzialna komunia między Kościołami Wschodu i Zachodu, przeżywana zawsze w wierności Ewangelii i tradycji apostolskiej.

„Cypr tradycyjnie uważany jest za część Ziemi Świętej, a trwający na Bliskim Wschodzie konflikt winien być źródłem zatroskania dla wszystkich wyznawców Chrystusa. Nikt nie może zostać obojętnym na potrzebę wspierania, w każdy możliwy sposób, chrześcijan tego niespokojnego regionu tak, by jego starożytne Kościoły mogły żyć w pokoju i rozkwicie. Wspólnoty chrześcijańskie Cypru mogą odegrać najbardziej owocną rolę dzięki ekumenicznemu współdziałaniu w modlitwie i pracy na rzecz pokoju, pojednania i stabilności na ziemiach pobłogosławionych ziemską obecnością Księcia Pokoju”.

Papieska wizyta u zwierzchnika cypryjskiej Cerkwi zakończyła się zwiedzeniem muzeum ikon prawosławnych. Benedykt XVI modlił się też w prywatnej kaplicy abp. Makariosa III.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.