Powoli dobiegają końca Dni w diecezjach, które poprzedzają spotkanie młodych w Panamie. W Mszy rozesłania w diecezji Chitré udział wziął abp Marek Jędraszewski.
Setki pielgrzymów pochodzących m. in. z Francji, Polski, USA, Brazylii, Meksyku czy Afryki wypełniły Błonia Niepokalanej. Pomimo upału panował klimat radości i świątecznego spotkania. Młodzi Panamczycy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu gości. „Czasami nie mogliśmy się porozumieć w żadnym języku, ale wówczas naszym wspólnym językiem był uśmiech i to wystarczyło” - mówiła Cristina. Wszyscy zgodnie zauważali, że było to wyjątkowe doświadczenie. „Jest to łaska, którą otrzymało nasze pokolenie. Nigdy więcej nie zobaczę czegoś takiego w Panamie w moim życiu” - podkreślał 18-letni David.
Mszy rozesłania przewodniczył miejscowy ordynariusz bp Rafael Valdivieso. Koncelebrowało ją 16 biskupów z różnych stron świata oraz ok. dwustu kapłanów i diakonów. „Cechą tych dni w naszej diecezji była radość, tak charakterystyczna dla młodzieży. Ożywiało ją spotkanie tylu kultur w naszym regionie. Te dni przygotowały was do spotkania z Papieżem w Panamie” - powiedział bp Valdivieso.
Na zakończenie liturgii abp Marek Jędraszewski przekazał na ręce ordynariusza ornat przywieziony z Krakowa, miasta, które gościło SDM w 2016 r. Podziękował za serdeczne przyjęcie ok. 1000 Polaków w diecezji Chitré, w tym 600 z archidiecezji krakowskiej. Młodzież otrzymała specjalne błogosławieństwo przed wyjazdem do Panamy. Wieczorem odbyło się święto narodów. Szacuje się, że diecezja Chitré przyjęła ok. 4 tys. młodych pielgrzymów z całego świata.
Do Panamy dotarły już też relikwie św. Jana Pawła II. Ampułkę z krwią Papieża młodzieży i inicjatora ŚDM, abp Marek Jędraszewski przekazał ordynariuszowi archidiecezji panameńskiej abp. José Domingo Ulloi Mendiecie. Relikwia zostanie umieszczona w katedrze Matki Bożej La Antigua w nowym ołtarzu, który poświęci Papież Franciszek.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.