Panama: dobiegają końca Dni w diecezjach

Powoli dobiegają końca Dni w diecezjach, które poprzedzają spotkanie młodych w Panamie. W Mszy rozesłania w diecezji Chitré udział wziął abp Marek Jędraszewski.

Setki pielgrzymów pochodzących m. in. z Francji, Polski, USA, Brazylii, Meksyku czy Afryki wypełniły Błonia Niepokalanej. Pomimo upału panował klimat radości i świątecznego spotkania. Młodzi Panamczycy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu gości. „Czasami nie mogliśmy się porozumieć w żadnym języku, ale wówczas naszym wspólnym językiem był uśmiech i to wystarczyło” - mówiła Cristina. Wszyscy zgodnie zauważali, że było to wyjątkowe doświadczenie. „Jest to łaska, którą otrzymało nasze pokolenie. Nigdy więcej nie zobaczę czegoś takiego w Panamie w moim życiu” - podkreślał 18-letni David.

Mszy rozesłania przewodniczył miejscowy ordynariusz bp Rafael Valdivieso. Koncelebrowało ją 16 biskupów z różnych stron świata oraz ok. dwustu kapłanów i diakonów. „Cechą tych dni w naszej diecezji była radość, tak charakterystyczna dla młodzieży. Ożywiało ją spotkanie tylu kultur w naszym regionie. Te dni przygotowały was do spotkania z Papieżem w Panamie” - powiedział bp Valdivieso.

Na zakończenie liturgii abp Marek Jędraszewski przekazał na ręce ordynariusza ornat przywieziony z Krakowa, miasta, które gościło SDM w 2016 r. Podziękował za serdeczne przyjęcie ok. 1000 Polaków w diecezji Chitré, w tym 600 z archidiecezji krakowskiej. Młodzież otrzymała specjalne błogosławieństwo przed wyjazdem do Panamy. Wieczorem odbyło się święto narodów. Szacuje się, że diecezja Chitré przyjęła ok. 4 tys. młodych pielgrzymów z całego świata.

Do Panamy dotarły już też relikwie św. Jana Pawła II. Ampułkę z krwią Papieża młodzieży i inicjatora ŚDM, abp Marek Jędraszewski przekazał ordynariuszowi archidiecezji panameńskiej abp. José Domingo Ulloi Mendiecie. Relikwia zostanie umieszczona w katedrze Matki Bożej La Antigua w nowym ołtarzu, który poświęci Papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama