Wiara jest miłością - dlatego tworzy poezję i muzykę. Wiara jest radością - stąd rodzi piękno. Postać i nauczanie Romana Pieśniarza, ur. ok. 490 r. w Homs w Syrii Benedykt XVI przypomniał na audiencji ogólnej.
Ów teolog, poeta i kompozytor w 515 r. przyjął święcenia diakonatu w mieście Berytus, dzisiejszym Bejrucie. Przez trzy lata prowadził tam działalność kaznodziejską. Swą posługę kontynuował następnie w Konstantynopolu, gdzie zmarł ok. 555 r. Skrót papieskiej katechezy przedstawiono także po polsku:
„Roman Pieśniarz jest jednym z najbardziej znanych autorów hymnów liturgicznych i ok. 100 tzw. kontakionów, czyli kazań ułożonych w formie pieśni. Składały się z one 18 lub 24 strof, w których ważnym był oprócz treści: akcent słowny i liczba sylab. Poprzez pieśni, (ujęte w dialogi, np. Matki Bożej z Chrystusem, Sary z Abrahamem, biblijnej Ewy z Maryją, Izaaka z Jezusem, itp.,) pragnął przybliżyć wiernym Boży plan zbawienia. W podobny sposób upowszechniał, określone na soborach, prawdy wiary o Chrystusie, o Duchu Świętym, o Matce Bożej, przeciwstawiając się tym samym błędom heretyckim. Nie bez znaczenia pozostawało również jego nauczanie w zakresie moralności i eschatologii. Zapamiętajmy osobę Romana Pieśniarza jako diakona, człowieka który żyje na co dzień Bożym Słowem, jako mistrza w obrazowym przekazie tego Słowa Ludowi Bożemu poprzez śpiew, muzykę i piękno poezji” – powiedział streszczając katechezę ks. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu.
Benedykt XVI przemawiając po włosku zaznaczył, że jeśli wiara jest żywa, to bogate dziedzictwo przeszłości nie obumiera. Przeciwnie, zachowuje swoją żywotność.
„Ikony przemawiają i dziś do serc wiernych, nie są tylko elementem przeszłości – mówił Papież. - Katedry to nie pomniki średniowiecza, ale domy życia, gdzie czujemy się u siebie, gdzie spotykamy Boga i siebie nawzajem. Wielka muzyka – gregoriańska, Bacha czy Mozarta – w Kościele nie należą do przeszłości. One żyją żywotnością liturgii wiary. Jeśli wiara jest żywa, to kultura chrześcijańska nie przechodzi do lamusa, lecz pozostaje żywa i obecna. Jeśli wiara jest żywa, to i dziś możemy odpowiadać na wymóg stale powracający w Psalmach: «Śpiewajcie Panu pieść nową». Kreatywność, innowacyjność, nowy śpiew i kultura oraz obecność całego kulturowego dziedzictwa w żywotności wiary się nie wykluczają, lecz stanowią jedną i jedyną rzeczywistość. Są obecnością Bożego piękna, radości bycia dzieckiem Bożym”.
Z uwagi na przechodzące nad Rzymem przelotne ulewy audiencję zorganizowano w dwóch częściach. Benedykt XVI z pierwszą grupą pielgrzymów spotkał się w Bazylice Watykańskiej. Pozdrawiając ich w pięciu językach zachęcił do pełnienia dzieł miłosierdzia. Będąc wymownym świadectwem o Bożej miłości przyczyniają się one do kształtowania świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Zasadniczą katechezę, w tym pozdrowienie do pielgrzymów polskich Papież wygłosił w Auli Pawła VI.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.