35. Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego jest opatrznościową okazją do odnowienia w zakonie ducha ascezy i apostolstwa, aby jezuici mogli stawiać czoła współczesnym wyzwaniom, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę w liście do o. Petera-Hansa Kolvenbacha SJ.
Papież podziękował ustępującemu generałowi za roztropne kierowanie zakonem w ciągu niełatwego ćwierćwiecza jego historii. Zapewnił o swej wdzięczności za wkład jezuitów na różnych polach apostolstwa. Podziękował także za kompetentną pomoc z ich strony, której osobiście doświadczał jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Benedykt XVI zaznaczył, że Kościół bardzo liczy na Towarzystwo Jezusowe w tym, co stanowi jego szczególną odpowiedzialność na polu teologii, duchowości i misji. Odwołując się do składanego przez profesów zakonu czwartego ślubu posłuszeństwa Papieżowi, Ojciec Święty zachęcił obradującą Kongregację do zwrócenia szczególnej uwagi na wierność katolickiemu nauczaniu. Wymienił tu takie obszary jak: Chrystus i religie, teologia wyzwolenia, moralność seksualna, nierozerwalność małżeństwa oraz duszpasterstwo osób homoseksualnych.
Towarzystwo Jezusowe ze swej strony zadeklarowało wolę szczerej odpowiedzi na zachętę i wymagania Ojca Świętego. „Znaczna część obrad Kongregacji będzie dotyczyć zagadnień tożsamości i misji jezuitów oraz zakonnego i apostolskiego posłuszeństwa, zwłaszcza posłuszeństwa Papieżowi” – napisał w liście do Benedykta XVI o. Peter-Hans Kolvenbach. Jego następcę zebrani na Kongregacji Generalnej jezuici mają wybrać 19 stycznia
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.