Abp Pierre d'Ornellas: Obawiam się, że w naszym społeczeństwie niektórzy ludzie mają irracjonalny strach przed religii.
„Prawdziwa religia jest wehikułem pokoju. Ci, którzy celowo usuwają ją z przestrzeni publicznej, mogą sprowokować zjawiska ekstremizmu i przemocy. Będziemy tego żałować”. Taką opinię wyraził w udzielonym agencji SIR wywiadzie abp Pierre d'Ornellas. Metropolita Rennes odniósł się w ten sposób do decyzji sądu administracyjnego w tym mieście, który zdecydował kilka dni temu o usunięciu ustawionego na jednym z placów w Ploërmel w departamencie Morbihan w Bretanii pomnika Jana Pawła II.
Trybunał uznał, że ośmiometrowy pomnik Papieża Polaka narusza konstytucyjną świeckość państwa. Ma „charakter ostentacyjny” zarówno ze względu na swoje wymiary, jak i lokalizację na jednym z placów miasteczka.
„Obawiam się, że w naszym społeczeństwie niektórzy ludzie mają irracjonalny strach przed religią. Abstrakcyjnie ją dyskredytując, tracą poczucie rzeczywistości” – powiedział metropolita Rennes. Dodał także, że strach przed religią i zakazywanie jej w przestrzeni publicznej powoduje, iż stają się oni wspólnikami terrorystów. Ci bowiem prorokują o potwornościach, wykorzystując do tego celu imię Boga, ale nigdy nie mówią o samym Bogu. Bóg jednak nie jest ani straszny, ani gwałtowny, bo jest miłością i czułością. „Nie powtarzajmy dziś błędów naszych przodków! Jesteśmy ludźmi pokoju, zdolnymi do poszanowania sumień innych. Tylko szacunek dla sumienia drugiego człowieka i dla publicznego wyrażania swojej religii zagwarantuje nam pokój” – podkreślił abp d'Ornellas.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.