- Mieszkańcy Północnego Kiwu są z każdym dniem coraz bardziej rozczarowani, gdy chodzi o zainteresowanie wspólnoty międzynarodowej ich losem... Ten gorzki komentarz dotyczy następnej porażki w negocjacjach mających przywrócić pokój w tym targanym kolejnym konfliktem regionie Demokratycznej Republiki Konga.
Na trwającej w stolicy Etiopii Addis Abebie sesji zgromadzenia szefów państw i rządów Unii Afrykańskiej nie udało się wypracować porozumienia regulującego rozmieszenie na granicy kongijsko-rwandyjskiej dodatkowych sił pokojowych.
Według ks. Louisa de Gonzague, wikariusza generalnego diecezji Gomy, problem braku bezpieczeństwa w regionie z każdym dniem się nasila. „Trzeba większego zrozumienia i prawdziwej solidarności wspólnoty międzynarodowej z setkami tysięcy ludzi, którzy musieli opuścić swe domy, i z tymi, którzy praktycznie codziennie są mordowani, gwałceni i porywani” – zauważa kongijski kapłan dodając, że ludzie w Północnym Kiwu czują się zapomniani i opuszczeni.
W stolicy Ugandy od miesięcy prowadzi się rozmowy pokojowe między kongijskim rządem a rebeliantami z ugrupowania M23. Znalazły się one jednak w impasie, ponieważ opozycja przypomniała o oszustwach podczas ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Domaga się ona utworzenia rządu tymczasowego. Pozostający u władzy Joseph Kabila określił te żądania mianem „wielkiego żartu”, a to nie zapowiada szybkiego zakończenia wojny na terenie Północnego Kiwu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.