Spotkanie z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem oraz dziećmi w Guanajuato, Msza św. w Parku Dwustulecia w Silao, nieszpory z biskupami Ameryki Łacińskiej w Leonie to najważniejsze punkty podróży apostolskiej Benedykta XVI do Meksyku.
W drugim dniu wizyty w Meksyku, 24 marca, Benedykt XVI spotkał się późnym popołudniem z prezydentem kraju Felipe Calderonem. Odbyło się ono w siedzibie gubernatora Casa del Conde Rul w położonym 58 km od León mieście Guanajuato. W trwającym 45 minut kurtuazyjnym spotkaniu z papieżem pięćdziesięcioletniemu politykowi towarzyszyła żona Margarita i troje dzieci. Gdy papież rozmawiał z prezydentem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone spotkał się z szefem meksykańskiej dyplomacji. Jednym z tematów prywatnej rozmowy Benedykta XVI z prezydentem była walka z międzynarodowym handlem bronią. Obaj wskazali na konieczność ustanowienia międzynarodowego układu w sprawie handlu bronią. Taki układ, który powstałby w możliwie szybkim czasie powinien regulować „odpowiedzialny handel” krótką i lekką bronią. Niczym nieograniczony do niej dostęp sprzyja zorganizowanej przestępczości.
Wśród innych tematów 20-minutowej rozmowy było ograniczenie głodu na świecie, rozbrojenie atomowe oraz następstwa globalnych zmian klimatycznych. Ponadto Calderon i papież rozmawiali o pomocy humanitarnej świadczonej przez Stolicę Apostolską i jej zaangażowaniu w zniesienie kary śmierci. Meksyk sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie G-20. Jak poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi, papież i Calderon mówili także o zgodnym z wartościami wychowaniu młodego pokolenia oraz wkładzie Kościoła katolickiego w budowę pokojowego społeczeństwa. Poruszono także kwestię wolności religijnej.
Po rozmowie z prezydentem Benedykt XVI spotkał się z rodzinami ofiar przemocy. Wśród osób, z którymi rozmawiał papież była María Elvia Valencia, matka funkcjonariusza policji federalnej, zabitego przez mafię w Ciudad Hidalgo w stanie Michoacán, María Herrera, matka czworga dzieci–ofiar zorganizowanej przestępczości, Alicia Ulloa Conde, której siostrę Gabrielę Ulloa uprowadziła mafia i Josefina Espinoza Torres, żona żołnierza, który zginął w operacji przeciwko przestępczości zorganizowanej w Durango. Benedykt XVI skierował do każdej z tych osób słowa pocieszenia i zapewnił o swej modlitewnej pamięci. Z inicjatywą spotkania wystąpił prezydent Calderón.
W drodze z León do Guanajuato papieża entuzjastycznie witały tysiące ludzi. Zgromadzeni na balkonach zrzucali na papieską kolumnę kolorowe lamety, wznosili okrzyki „Benedicto”. Nad tłumami powiewały watykańskie i meksykańskie flagi.
Brońcie dzieci przed przemocą
„Bóg chce, abyśmy byli zawsze szczęśliwi. On nas zna i kocha. Jeśli pozwolimy, aby miłość Chrystusa przemieniała nasze serca, wówczas będziemy mogli zmieniać świat. Oto tajemnica prawdziwego szczęścia” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając 24 marca dzieci zgromadzone na Placu Pokoju (Plaza de la Paz) w Guanajuato. Zgromadziła się tam wielotysięczna rzesza meksykańskiej młodzieży i dzieci. Lokalne i inne utwory grała 400-osobowa orkiestra młodych ludzi ubranych w różnokolorowe koszule. Na jego zakończenie grupa stojących obok papieża dzieci wypuściła białe gołębie, symbole pokoju.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
To wizyta, przygotowana m.in. w ramach podziękowania za wszystkie lata współpracy z Franciszkiem.
- poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podczas spotkania z dziennikarzami.