Komentarze 2
 • gośc
  03.05.2018 13:24
  Gdy czytam co mówi Franciszek nie mogę wyjść ze zdumienia, że głosi całkiem co innego niż jego poprzednicy. Co to znaczy 'uprawianie prozelityzmu'? Co to znaczy, że nie można przekazywać informacji o wierze? Jak najbardziej można! Tak nauczał Pan Jezus i do tego wezwał apostołów;"idźcie i NAUCZAJCIE", a nie tylko idźcie i okazujcie czułość i miłość. Wiara katolicka nie bierze się z emocji, ale z musi być przyjęta rozumem.
  • Makary
   04.05.2018 05:34
   Nasza wiara wymaga zrozumienia, ale jak głosi pieśń "co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas". Poznawanie zmysłowe kieruje nas w stronę rozumu, jest tam przetwarzane, rejestrowane i zapamiętywane. Nie da się w moim mniemaniu rozumem zgłębić świata duchowego i trzeba go przyjąć na wiarę, poznając oczywiście rozumowo to co możemy. W jednej z części mszy świętej jest takie zdanie "niech przykład świętych nas pobudza", które wskazuje na to ze papież Franciszek ma rację. Czytając biografie świętych człowiek się zdumiewa, intryguje go zmiana jaka się w nich za sprawą Pana dokonała a czytając tych biografii więcej widzimy ze nie są to odosobnione przypadki. Ich przykład nas zecheca do poszukiwania Tego, którego Oni znaleźli. Wiary jednak nie da się przekazać głosząc choćby nawet piękne słowa które nie idą w parze ze zmianą naszego życia, bo poprostu będziemy niewiarygodni. To tak jakby ktoś kto ma autorytet w oczach jakiejś społeczności na forum której pieknie mówi i wymaga od słuchaczy, a sam gdy zejdzie z mownicy żyje zupełnie inaczej. Taki "przykład" pobudzal nie będzie. Stąd, żeby wiarę przekazać trzeba iść i nauczać nie tylko słowem ale przede wszystkim słowem spojnym z tym co glosimy. Inaczej to słowo choć piękne będzie w nas martwe. I jeszcze jedno, Franciszek nie głosi niczego innego niż jego poprzednicy ale uzupełnia to biorąc pod uwagę zmianę czasów, która nastąpiła jak również to co na ludzi w czasach obecnych może działać. Jak widzimy nie jest człowiekiem emocjonującym się, jak każdy papież ale twardo stapajacym po ziemi i przede wszystkim nie ocenia i nie potepia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.