Ojciec Święty poprosił swego wysłannika na uroczystości stulecia konsekracji katedry pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie, kard. Józefa Tomko o umocnienie wiary rosyjskich katolików.
Obchody odbędą się 25 września pod przewodnictwem słowackiego purpurata kurialnego, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W Watykanie opublikowano treść listu Benedykta XVI do swego przedstawiciela na jubileuszowe uroczystości.
Papież prosi kard. Tomko, aby zachęcił moskiewskich katolików do rozwijania pobożności maryjnej, pogłębienia życia chrześcijańskiego, poszanowania prawa Bożego, miłosierdzia, zgodnego współżycia z innymi mieszkańcami stolicy Rosji oraz integralnego wyznawania swej wiary.
Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny powstał głównie dzięki ofiarności Polaków mieszkających Moskwy. Na początku XX wieku było ich około 30 tys. osób. Na czele komitetu do spraw budowy kościoła stał proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Moskwie, ks. prał. Antoni Wasilewski.
Projektantem świątyni i nadzorcą jej budowy był polski architekt mieszkający i wykładający w Moskwie Tomasz Bohdanowicz-Dworzecki. Budowa zakończona została konsekracją kościoła 24 grudnia 1911, ale prace nad wykańczaniem wnętrz trwały do 1917 r. Kościół zamknięto w 1937, a w roku następnym przejęło go państwo. Początkowo urządzono w nim akademik. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał od bombardowań. W 1956 w budynku znalazło siedzibę przedsiębiorstwo projektowe „Mosspecpromprojekt”, które dokonało znaczącej jego przebudowy, m.in. dzieląc wnętrze na 4 kondygnacje.
Od 1990 przed budynkiem odprawiano nabożeństwa (zapoczątkowane Mszą św. sprawowaną 8 grudnia tegoż roku przez ks. Tadeusza Pikusa - obecnie biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej), ale został on zwrócony wiernym po wielu naciskach dopiero w 1996. Od tego momentu trwała renowacja kościoła prowadzona głównie przez polskie przedsiębiorstwa, w szczególności Pracownie Konserwacji Zabytków, Budimex i Energopol, które wspierały ją także finansowo, podobnie jak wielu darczyńców z Polski. Wielu polskich robotników zatrudnionych w Moskwie pracowało przy odbudowie świątyni w czynie społecznym. Nowy projekt wnętrza kościoła wykonał Jan Tajchman.
19 grudnia 1999 kościół został uroczyście poświęcony przez kardynała Angelo Sodano i otrzymał status katedry. W 2005 r. zamontowano nowe organy. W katedrze odprawiane są msze w językach: rosyjskim, polskim, koreańskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, ormiańskim oraz po łacinie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.