Abp Hérouard: papież odgrywa szczególną rolę w Europie, powinien ją rozumieć

Choć misja papieża jest uniwersalna, to jednak pełni on również szczególną rolę w Europie, ponieważ tu rezyduje, jest biskupem Rzymu. Oznacza to, że powinien rozumieć nasz kontynent i umieć pokierować sprawami, które są dziś ważne dla Europy – uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Zapewnia, że Europejczycy z radością przyjmą każdego papieża, którego z pomocą Ducha Świętego wybiorą kardynałowie, niezależnie od jego pochodzenia.

Franciszek chciał obudzić Europę

Abp Antoine Hérouard zauważa, że Franciszek, choć nie był Europejczykiem, chciał obudzić Europę, wskazywał na jej pierwotne wartości i dynamizm, podkreślał, że wielu ojców integracji europejskiej było chrześcijanami. Argentyński papież potrafił też w mocnych słowach przypomnieć Europie o jej problemach demograficznych, nazywając ją babcią, szanowną i zamożną, ale bezpłodną.

Wyzwania dla nowego papieża: pokój i wojna

Zapytany o europejskie wyzwania, którym będzie musiał stawić czoło nowy papież, wiceszef COMECE wskazał przede wszystkim na kwestię pokoju i wojny, bezpieczeństwa, które nie może się już opierać tylko na Stanach Zjednoczonych. „Widzimy, że sytuacja zmienia się bardzo szybko i że bez wątpienia kraje europejskie będą musiały pomyśleć o swoim własnym bezpieczeństwie i zaangażować się w działania na rzecz ponownego zbrojenia” – mówi abp Hérouard.

Zbrojenia to dla Kościoła poważny dylemat

Przyznał, że dla Kościoła jest to poważny dylemat, ponieważ zasadniczo wzywa on raczej do pokoju, a nie do przeznaczania ogromnych sum na zbrojenia. Lecz jeśli Europa nie będzie miała odpowiednich środków, to nie obroni swoich wartości i nie będzie w stanie ich promować – zauważył metropolita Dijon.

Trzeba przypomnieć Jana Pawła II

Wiceprzewodniczący COMECE wskazuje, że w tym kontekście trzeba przypomnieć słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że nie ma pokoju bez sprawiedliwości, bez poszanowania prawa.  Jak zauważa francuski arcybiskup, zadaniem nowego papieża będzie potwierdzenie i umocnienie fundamentów, na których Europa będzie mogła budować swą przyszłość, bez podejmowania pochopnych decyzji, które ostatecznie nie umocnią pokoju ani demokracji.

 
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama