Papież powtórzył „nie” dla wojny, która niszczy wszystko, niszczy życie i wywołuje pogardę.
Po dzisiejszej modlitwie „Anioł Pański” Franciszek podziękował rodzinom za przyjmowanie dzieci na świat oraz zachęcił, aby rodziny przekazywały życie. Nawiązał do obchodzonego dziś we Włoszech Dnia Życia przeżywanego pod hasłem „Przekazywanie życia, nadzieja dla świata”.
Papież przyłączył się do włoskich biskupów, wyrażając wdzięczność wielu rodzinom, które chętnie przyjmują dar życia oraz zachęcił młode pary, aby nie bały się przekazywania życia. Pozdrowił również Włoski Ruch Pro-Life, który obchodzi 50. rocznicę powstania.
Franciszek nawiązał do Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, który jutro będzie przeżywany w Watykanie. Ma on hasło: „Kochajmy i chrońmy dzieci”. Ojciec Święty zapowiedział, że będzie w tym szczycie uczestniczył. Dodał, że jest to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę świata na najpilniejsze kwestie wpływające na życie najmłodszych. Prosił o modlitwę w intencji tego spotkania.
Nawiązując do podstawowej wartości, jaką jest ludzkie życia, Papież powtórzył „nie” dla wojny, która niszczy wszystko, niszczy życie i wywołuje pogardę. „I nie zapominajmy, że wojna jest zawsze porażką” – powiedział. W tym Roku Jubileuszowym Papież ponowił apel, zwłaszcza do rządzących wyznania chrześcijańskiego, aby dołożyli wszelkich starań w negocjacjach, aby zakończyć wszystkie trwające konflikty. „Módlmy się o pokój na umęczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Północnym Kiwu”.
„Czego ja oczekuję od mojego życia? Co jest moją wielką nadzieją? Czy moje serce pragnie oglądać oblicze Pana? Czy oczekuję objawienia Jego planu zbawienia dla ludzkości?” – to ...
Na zakończenie Papież pozdrowił pielgrzymów z całego świata, w tym z Polski.
Pełny tekst rozważań Franciszka przed modlitwą Anioł Pański - poniżej.
Kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. przy grobie papieża-Polaka.
Być księdzem to być drugim Chrystusem, to stać się błotem w płaczu ludzi.
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.