Dość kolonizowania narodów za pomocą broni! – zaapelował Papież podczas pozdrowień na zakończenie modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty ponowił wezwanie do zakończenia zbrojeń i trwających wojen, przeciwdziałania głodowi i darowania długów najuboższym krajom, przekształcając je w nadzieję.
Z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego Papież podziękował wszystkim, pojedynczym osobom, rodzinom i parafiom, za przesłane mu świąteczne życzenia i sam raz jeszcze złożył je wiernym. Także Żydom, obchodzącym Chanukę, życzył pokoju i braterstwa. Zwracając się natomiast do pielgrzymów, przechodzących przez Drzwi Święte, przypomniał, że jest to piękny znak, „który wyraża sens naszego życia: wyjście na spotkanie Jezusowi”.
„Katedrą bólu i nadziei” nazwał Ojciec Święty rzymskie więzienie Rebibbia, w którym otworzył rano Drzwi Święte – pierwsze po tych, które otworzył w Wigilię Bożego Narodzenia w Bazylice Watykańskiej. Zaapelował o wsparcie inicjatywy Caritas Internationalis na rzecz darowania długów najuboższym krajom i zaapelował o wspólne działanie na rzecz zakończenia wojen i zbrojeń, także tych prowadzonych na czarnym rynku, o przeciwdziałanie głodowi i przywrócenie pokoju m.in. w Ukrainie, Mjanmie i na Bliskim Wschodzie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.