Papież: władza, to służba, a nie obłudne czerpanie korzyści

Franciszek zachęcił też do osobistego rachunku sumienia ze sposobu sprawowania powierzonej odpowiedzialności.

O tym, aby sprawowanie władzy odbywało się z poświęceniem i w duchu służby, a nie w sposób wyniosły i obłudny, który służy wykorzystaniu i upokarzaniu innych ludzi, mówił Papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.

Podczas niedzielnego spotkania z pielgrzymami zebranymi na Placu św. Piotra, Ojciec Święty, nawiązując do Ewangelii, zwrócił uwagę na obłudę i nieuczciwość niektórych uczonych w Piśmie i zachęcił, by ich postawa stała się punktem wyjścia do rachunku sumienia dla każdego człowieka.

Władza nie może być okazją do manipulacji

Odwołując się do biblijnego fragmentu, Franciszek przypomniał, że owi mężczyźni, cieszący się władzą i szacunkiem w społeczneństwie, „zamiast wykorzystywać powierzoną im rolę do tego, żeby służyć innym, czynili z niej narzędzie przemocy i manipulacji”. Zwrócił uwagę, że także modlitwy nie traktowali już jako spotkania z Bogiem, ale jako okazję do „tego, żeby się afiszować porządnością i udawaną pobożnością, przydatną do tego, żeby przyciągnąć uwagę ludzi”. Porównał ich postawę do zachowania osób skorumpowanych, czerpiących korzyści kosztem najsłabszych i zasłaniających się własną bezkarnością. Przypomniał, że Jezus nakazywał „trzymać się z daleka od tych osób” i sam był przykładem władzy, rozumianej „w kategoriach poświęcenia i pokornej służby” i rodzicielskiej troski tego, kto, mając władzę, podnosi najsłabszych, „dając im nadzieję i pomoc”.

Rachunek sumienia z własnej odpowiedzialności

Papież zachęcił też do osobistego rachunku sumienia ze sposobu sprawowania powierzonej odpowiedzialności. „Czy postępuję z pokorą, czy też chełpię się moją pozycją? Czy jestem wielkoduszny i pełen szacunku względem ludzi, czy może traktuję ich w sposób nieuprzejmy i despotyczny? – pytał Ojciec Święty –  A co do najsłabszych braci i sióstr – czy jestem blisko nich, czy umiem się pochylić, żeby pomóc im się podnieść?”

Papieskie aktualności i pozdrowienia

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Ponownie przypominam o mieszkańcach Walencji i innych części Hiszpanii, którzy zmagają się z konsekwencjami powodzi. Zadam wam pytanie: czy modliliście się za Walencję? Myśleliście o tym, by dokonać jakiejś wpłaty, aby pomóc tym ludziom?". "To tylko pytanie" - dodał.

Franciszek wezwał: "Proszę, kontynuujmy modlitwę za umęczoną Ukrainę, gdzie atakowane są także szpitale i inne budynki cywilne. Módlmy się też za Palestynę, Izrael, Liban, Birmę, Sudan. Módlmy się o pokój na całym świecie".

Wyraził bliskość z mieszkańcami indonezyjskiej wyspy Flores, gdzie doszło do erupcji wulkanu, w wyniku której zginęło 10 osób, a tysiące ewakuowano.

Papież mówił także, że niepokojące wiadomości napływają z Mozambiku. Tak odniósł się do zamieszek, które wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Oficjalnie wygrał je Daniel Chapo, ale opozycja nie uznaje rezultatów głosowania. Sytuacja w tym kraju niepokoi sąsiednie państwa. Franciszek zaapelował o "dialog, tolerancję i niestrudzone poszukiwanie sprawiedliwych rozwiązań".

Na zakończenie niedzielnej modlitwy Anioł Pański, papież Ojciec Święty zwrócił się do polskich pielgrzymów zebranych na Placu św. Piotra.

„Pozdrawiam z czułością was wszystkich: rzymian, pielgrzymów (...) przybyłych z Warszawy, Lublina i innych polskich miejscowości” – powiedział Papież Franciszek na zakończenie południowej modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra. Jak zawsze poprosił też zebranych o modlitwę w swojej intencji.

Wśród wiernych, zebranych u stóp Bazyliki Watykańskich obecni byli też m.in. pielgrzymi z Warki, Białegostoku oraz Brusów w powiecie chojnickim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama