Warszawa na celowniku watykańskiej akcji

„Misja w metropolii” - tej nowej inicjatywie duszpasterskiej Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji poświęcono wczorajsze spotkanie europejskich kardynałów i biskupów w Watykanie. Przybyli oni z 11 wielkich miast naszego kontynentu, w tym z Warszawy bp Piotr Jarecki. Do siedziby powstałej w ub. r. dykasterii zaprosił ich jej przewodniczący, abp Rino Fisichella.

„Jest to jedna z inicjatyw, które Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wprowadza w życie w najbliższych miesiącach – powiedział Radiu Watykańskiemu szef nowej dykasterii. – Nazwaliśmy ją «Misją w metropolii», gdyż byli z nami kardynałowie i biskupi z różnych wielkich miast, na razie tylko europejskich. Spotkaliśmy się, by razem uzgodnić, jak prowadzić nową ewangelizację w sytuacji kryzysu, w jakiej znajduje się Europa. Nie zapominajmy, że były dwa Synody Biskupów dotyczące Europy, w 1991 i 1999 r., a w r. 2003 bł. Jan Paweł II napisał adhortację apostolską Ecclesia in Europa. Obecna inicjatywa jest po tej samej linii, na tej samej fali. Będzie miała dwie fazy: wysiłki zwyczajnego duszpasterstwa, skierowane przede wszystkim na formację, a w Wielkim Poście przyszłego roku w 11 wielkich miastach Europy będą rozwijane równocześnie te same inicjatywy misyjne. Myślę, że na tym polega oryginalność tego pomysłu: danie znaku, że są to działania wspólne i równoczesne. Jednym słowem, jest to pierwsza odpowiedź na to, o co prosił nas Papież na naszej pierwszej sesji plenarnej: o przezwyciężenie fragmentaryzacji i dawanie znaków jedności”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.