Papież o odwadze budowania pokoju i niesienia pomocy humanitarnej

Budowanie pokoju wymaga większej odwagi niż prowadzenie wojen. Papież przypomniał o tym upominając się o cierpiących mieszkańców Strefy Gazy, Ukrainy i Mjanmy.

Franciszek wezwał wspólnotę międzynarodową do zintensyfikowania wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i dostarczenia pomocy humanitarnej cierpiącym.

Na zakończenie południowego spotkania z pielgrzymami na Anioł Pański, Ojciec Święty przypomniał, że pojutrze w Jordanii odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji humanitarnej w Gazie. Organizuje ją król Jordanii, prezydent Egiptu oraz sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziękując za tę ważną inicjatywę Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby ratować wyczerpanych wojną mieszkańców Gazy. Wskazał, że pomoc humanitarna musi dotrzeć do potrzebujących i nikt nie może w tym przeszkodzić.

Franciszek przypomniał też, że wczoraj minęła dziesiąta rocznicy modlitwy o pokój w Ziemi Świętej, która była zanoszona w Watykanie przez niego oraz nieżyjącego już prezydenta Izraela Szimona Peresa i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Abu Mazena. „To spotkanie dowiodło, że podanie sobie rąk jest możliwe, a zaprowadzenie pokoju wymaga odwagi, znacznie większej niż prowadzenie wojny” – powiedział Papież zachęcając do dalszych negocjacji między stronami, nawet jeśli, jak dodał, nie są one łatwe. „Wyrażam nadzieję, że propozycje pokojowe dotyczące zawieszenia broni na wszystkich frontach i uwolnienia zakładników zostaną natychmiast przyjęte dla dobra Palestyńczyków i Izraelczyków” – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał o udręczonej Ukrainie, która „im bardziej cierpi, tym bardziej tęskni za pokojem”. „Jesteśmy blisko z wami” – powiedział Franciszek pozdrawiając grupę Ukraińców, którzy przybyli na plac św. Piotra z flagami swojej ojczyzny. Zachęcił do zintensyfikowania wysiłków, aby pokój jak najszybciej mógł zostać zbudowany, z pomocą międzynarodową. Wypowiedzianymi po ukraińsku słowami: Slava Isusu Khrystu! (Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus) Papież pozdrowił grupę uczniów i nauczycieli z gimnazjum im. św. Jana Pawła II z Kijowa. Zachęcił ich do pełnienia misji wychowawczej w tym trudnym i bolesnym czasie wojny. Ojciec Święty przywołał też cierpienia mieszkańców Mjanmy, która doświadczana jest krwawym konfliktem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg