Papież przyjął na specjalnej audiencji pracowników mediów związanych z Konferencją Episkopatu Włoch.
Chodzi o telewizję TV2000 i sieć rozgłośni radiowych inBlu2000, które obchodzą 25 lat swego istnienia. Ojciec Święty przypomniał, że od ostatniego ich spotkania minęła cała dekada, która naznaczona została wielkimi zmianami w krajobrazie medialnym, które wpłynęły zarówno na sposób tworzenia treści, a także ich przekazu.
Papież podkreślił, że w szybko zmieniającym się świecie ludzie mediów nie mogą zapominać o wartościach nadających sens życiu. Wskazał, że każdy komunikator musi być budowniczym mostów, a nie siewcą podziałów. Dodał, że tworząc jakiekolwiek materiały nie można zapominać, że w ich centrum musi stać osoba ludzka i jej godność.
„Macie bardzo precyzyjną przynależność: jest to Konferencja Episkopatu Włoch. Nie jest to ograniczenie, a wręcz przeciwnie wyraz wielkiej wolności, ponieważ przypomina nam, że komunikacja i informacja są zawsze zakorzenione w człowieku” – mówi Ojciec Święty. Wskazał, że podkreśla to też znaczenie ucieleśniania wiary w kulturze, zwłaszcza poprzez świadectwo, opowiadanie historii, w których otaczająca nas ciemność nie gasi światła nadziei. Dodał, że ważne jest, aby pamiętać i żyć tą przynależnością. „Dlatego chciałbym wskazać wam trzy słowa, abyście mogli kontynuować swoją pracę. Są to bliskość, odwaga i odpowiedzialność. Pamiętajcie zawsze o tym, że w centrum każdego materiału, każdego artykułu, w centrum każdego programu mus stać osoba: nie zapominajcie o tym. To właśnie ona nadaje sens komunikacji” – powiedział Papież do pracowników mediów związanych z włoskim episkopatem.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.