W Rzymie trwa doroczne spotkanie dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych z całego świata. Jego kulminacją będzie prywatne spotkanie z Papieżem Franciszkiem. W czasie obrad mowa jest m.in. o reformie Kurii Rzymskiej, która wpłynęła też na działalność PDM oraz o misyjności i ewangelizacji we współczesnym świecie.
Wśród ponad stu dyrektorów obecny jest ks. Maciej Będziński, który podkreśla, że Polska ma się czym pochwalić, ponieważ prowadzi najwięcej misyjnych inicjatyw na świecie. „Od samego początku istnienia Papieskie Dzieła Misyjne obecne były w naszej ojczyźnie. Używam takiego sformułowania: nie było Polski, a były dzieła misyjne, dlatego że kiedy Polska była pod rozbiorami, to już w konkretnych zaborach, szczególnie w zaborze pruskim, działały struktury PDM” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Będziński.
Ks. Będziński podkreśla, że Papieskie Dzieła Misyjne na bieżąco odpowiadają na najpilniejsze wyzwania. Dowodem na to jest dramat wojny na Ukrainie, podczas której polskie biuro stało się pomostem w niesieniu pomocy mieszkańcom tego kraju.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.