Reakcja młodych na zarzuty wobec św. Jana Pawła II bezcenna. Warta naśladowania

Mówił o niej bp Artur Ważny podczas 30. Forum Rodziny Szkół św. Jana Pawła II w Tarnowie.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 15 marca odbyło się 30. Forum Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II z diecezji tarnowskiej. Dla dyrektorów tych szkół, nauczycieli i uczniów, którzy wzięli udział w spotkaniu, św. Jan Paweł II jest bezsprzecznym autorytetem.

- W 2003 roku nasza szkoła przyjęła za patrona Jana Pawła II. Ślubowaliśmy wówczas, że nauczanie papieża Polaka stanie się dla nas źródłem miłości, nadziei i wiary i z niej czerpać będziemy mądrość i wiedzę. Temu przyrzeczeniu staramy się być wierni - mówili uczniowie szkoły w Gnojniku.

- Każdego roku pielgrzymujemy śladami papieża, uczestniczymy w pielgrzymkach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, dbamy o kącik patrona, bierzemy udział w konkursach i organizujemy jako szkoła konkursy poświęcone osobie Jana Pawła II, poszerzamy swoją wiedzę na temat papieża Polaka, pamiętamy o ważnych datach z nim związanych, a nade wszystko staramy się postępować zgodnie z nauką naszego wielkiego patrona - wyliczali młodzi.

Reakcja młodych na zarzuty wobec św. Jana Pawła II bezcenna. Warta naśladowania   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Uczniowie z Gnojnika przygotowali akademię.

Tomasz Wietecha, dyrektor szkoły w Jadownikach, jest przekonany, że to, co się dzieje obecnie w przestrzeni medialnej w Polsce, nie zaszkodzi św. Janowi Pawłowi II. - Jest to bulwersujące, a dla mnie osobiście bardzo przytłaczające, ale wydaje mi się, że Janowi Pawłowi II to wcale nie zaszkodzi, nam, pokoleniu Jana Pawła II, pewnie też nie, bo przecież go pamiętamy, rośliśmy z nim i wiemy, kim był ten człowiek. Jak się go pozna, to nie sposób go nie kochać, nie sposób powiedzieć o nim coś złego. Ta sytuacja odbije się ze szkodą na młodych ludziach, którzy go nie znali - uważa.

Obecni na forum dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół im. św. Jana Pawła II z diecezji tarnowskiej podpisali list otwarty w obronie dobrego imienia swojego patrona, a wraz z nimi prezes Społecznej Rady Rodziny Szkół JP2 Robert Wadycki i była prezes tej rady Halina Węgrzyn, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i ks. Czesław Paszyński - diecezjalny asystent Rodziny Szkół JP2.

Podczas forum szkoły dzieliły się tym, jak nauczanie patrona jest w nich realizowane. Okazję do zaprezentowania swoich działań miała szkoła z Trześni, akademię poświęconą patronowi przygotowali uczniowie z Gnojnika, a młodzież ze Skrzyszowa zadbała o oprawę liturgii Mszy św. Przewodniczył jej bp Artur Ważny.

Reakcja młodych na zarzuty wobec św. Jana Pawła II bezcenna. Warta naśladowania   Beata Malec-Suwara /Foto Gość Biskup Artur Ważny przewodniczył Mszy św. podczas 30. Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej.

To on podczas homilii wspominał pierwszą pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski i swoje wyjazdy na Światowe Dni Młodzieży do Rzymu, a potem z młodzieżą na kolejne i kolejne, aż do Panamy włącznie. - Byłem zaskoczony tym, że młodzi z całego świata są zachwyceni Janem Pawłem II. Myślałem, że jesteśmy w tym wyjątkowi. W Rzymie, w Toronto, radością było zobaczyć tych wszystkich młodych ludzi, którzy byli wrażliwi na to, co powie, jaki gest wykona. W Rzymie to było szaleństwo. W Toronto atmosfera była trudna, na co miały wpływ bostońskie wydarzenia i cień, który padał na Kościół już wtedy. Jan Paweł II przeprosił młodych za to. To był 2002 rok. Wyraził wstyd i ubolewanie. Młodzi bili mu brawa - wspominał bp Ważny.

Opowiadał także o tym, jak brawami zareagowali, kiedy podczas ofiarowania z trudem, ale o własnych siłach, mimo że poruszał się już wtedy dzięki specjalnej platformie, wstał z fotela i podszedł do ołtarza. - Młodzi widzieli, że Ofiara, która za chwilę dokona się na ołtarzu, jest też jego ofiarą. To było jedno - mówił biskup.

Przypomniał, jak Jan Paweł II zmieniał życie ludzi i jak dla nich bezsprzecznie pozostanie autorytetem, kimś, kto mówił o tym, co w życiu najważniejsze. Potrafił to zrobić jednym słowem, jednym gestem, jednym zdaniem.

Biskup mówił również o reakcji młodych na medialne zarzuty formułowane w Polsce wobec św. Jana Pawła II. - Podczas konferencji episkopatu miałem okazję rozmawiać z paroma biskupami. Mówią, że tego jeszcze nie było. Wielu chłopców na bierzmowanie jako imię bierze sobie św. Jana Pawła II. Zostawiam wam to jako zadanie do przemyślenia - mówił.

Poniżej publikujemy treść listu otwartego, jaki podczas forum Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II podpisali obecni na nim dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, a także m.in. małopolska kurator oświaty.

List otwarty Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej w obronie dobrego imienia naszego Patrona

Święty Jan Paweł II to Wielki Papież i największy z Polaków. Historia Jego życia i pontyfikatu jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa, patriotyzmu i walki o zachowanie narodowej tożsamości. Pomimo wielu trudności, nacisków, także próby zamachu, zawsze stawał w obronie człowieka, narodu polskiego i wartości chrześcijańskich, nigdy nie tracąc ducha, w pełni oddany misji i wierny swemu powołaniu.

Święty Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas nieocenionym wzorem, wyznacznikiem życiowych wartości, nauczycielem i mistrzem. Dla każdego z nas: ucznia, rodzica, nauczyciela jest niekwestionowanym autorytetem. Jego głęboka wiara, dorobek naukowy, artystyczny, praca na rzecz pokoju na świecie, pokonywania barier religijnych i społecznych, podnoszenia poziomu życia najuboższych, chorych, opuszczonych, budzą podziw i uznanie. To On, Papież Polak, z oddaniem i odwagą pochylał się nad potrzebą docenienia wartości życia i rodziny, był przyjacielem ludzi młodych, którzy zawsze zajmowali ważne miejsce w Jego sercu. Uczył budować dobro, dostrzegać piękno, doceniać otrzymane dary, poznawać i kochać człowieka. Jego nauczanie jest dla nas kluczem do rozumienia biegu życia i świata oraz drogowskazem na drodze do świętości każdego z nas.

Dzisiaj Jan Paweł II jest w naszych sercach, w naszych rodzinach i szkołach, a przykład Jego życia i nauczania pozwala nam zrozumieć świat i trudne czasy, w których przyszło nam żyć. To dzięki Jego nauce, wiemy, jak odróżnić dobro od zła, jak, mimo własnych niedoskonałości, dostrzegać w ludziach to, co najlepsze, jak otworzyć swoje serce na potrzeby każdego człowieka. W świecie, w którym walczy się z autorytetami, gdzie podważane są wartości i trwa nieustanna walka dobra ze złem, my wiemy, po której stronie jest miejsce dla Rodziny naszych szkół. Wspólnie stawimy czoła niesprawiedliwości i stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim szykanom i atakom na dobre imię Świętego Jana Pawła II. Nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć autorytetu i świętości życia naszego Patrona. Niezłomnie będziemy przy Nim trwać.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg