Według długoletniego rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej i dyrektora mediów watykańskich, o. Federica Lombardiego, decyzja o rezygnacji z pełnienia urzędu następcy Apostoła Piotra była podjęta przez Benedykta XVI z pełną jasnością i przekonaniem w obliczu Boga. Papież w sposób rozsądny i pokorny wziął pod uwagę swoje ograniczenia związane z siłami fizycznymi. Widać tutaj także świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaką nakłada pełniony urząd dla dobra Kościoła.
Jezuita uważa, że trwałym dziedzictwem pontyfikatu Benedykta XVI pozostanie dialog wiary z rozumem dla zrozumienia obecności Boga w osobie Jezusa Chrystusa w naszych czasach.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
O. Lombardi: Benedykt XVI ukazywał naszym czasom Boga
„Papież Benedykt XVI bez wątpienia zostanie zapamiętany jako papież teolog, papież nauczania, nauczania bardzo bogatego, jasnego i głębokiego. Przypomnę, że on sam mówił: «jeśli mam siłę pozytywnego prezentowania wiary w relacji do kultury współczesnego świata, to jest właśnie to, co powinienem starać się robić najbardziej». Uważam, iż to stanowiło samo centrum jego posługi: starać się ponownie ukazać Boga w horyzoncie naszego czasu – podkreślił o. Lombardi. – Chodzi oczywiście o Boga Jezusa Chrystusa, tak jak przedstawił to w swoim wspaniałym dziele o Jezusie Chrystusie, gdzie przekazał nam całą swoją miłość do osoby naszego Pana. Uczynił to z wielką znajomością współczesnej kultury i wyczuciem dla ducha czasów, w których żyjemy.“
Przeczytaj też: Szybka beatyfikacja możliwa również w przypadku Benedykta XVI?
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.