Gwardia Szwajcarska otworzyła dwie nowe instytucje w Szwajcarii: biuro prasowe oraz biuro łączności z władzami. Jest to element procesu rozbudowy tej wyjątkowej formacji.
Gwardia Szwajcarska wkrótce będzie liczyć 135 osób. Jest to wzrost o prawie 23 proc. w porównaniu do obecnej liczby 110 członków. Decyzję o rozbudowie podjęto jeszcze w 2015 r. Proces ten jednakże nie jest łatwy, ze względu na trudności w znalezieniu chętnych do pełnienia służby. Jest to powód, dla którego otwarto nowe biura w Szwajcarii.
Do Gwardii Szwajcarskiej mogą wstąpić mężczyźni, obywatele Szwajcarii, w wieku od 19 do 31 lat, którzy są praktykującymi katolikami. Muszą mieć powyżej 1,74 metra wzrostu i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz nieposzlakowaną reputacją, a także ukończyć podstawowe szkolenie w armii szwajcarskiej.
Do procesu rozbudowy należy również modernizacja koszar gwardii. Gwardziści mieszkają bowiem w zabytkowym budynku, niespełniającym współczesnych wymogów. Ulokowani są w 10-osobych salach z wspólnymi łazienkami, a ponadto w budynku panuje nadmierna wilgotność. Przygotowania do przebudowy są na zawansowanym etapie. Zebrano już większość środków i podpisano umowę w sprawie modernizacji budynku. Prace rozpoczną się jednakże dopiero po zamknięciu jubileuszu w 2025 roku. Podczas tego wydarzenia spodziewane są tłumy pielgrzymów, w związku z czym będzie potrzebna szczególna obecność gwardii.
Gwardia Szwajcarska jest formacją unikatową w skali świata. Została powołana w 1506 r. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona papieża.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.