Nie ma żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki, wbrew temu, co czyta się się w gazetach. Jest wzajemne ubogacanie się – tak o atmosferze kończącego się dziś dwudniowego spotkania kolegium kardynalskiego mówią kardynałowie: Walter Kasper i Christoph Schönborn.
197 kardynałów rozmawiało dziś w grupach językowych, których relatorzy przedstawili syntezy w obecności papieża.
Spotkanie zakończy sesja plenarna, w czasie której mowa będzie o Roku Jubileuszowym, przypadającym w 2025 roku. O 17.30 Franciszek odprawi z kardynałami Mszę św. w bazylice św. Piotra, zamykając dwudniową refleksję nad konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”.
- Uderzyła mnie spokojna atmosfera, synodalność, klimat dialogu, chęć pójścia naprzód a nie cofania się, wzajemnej współpracy pomimo różnic – powiedział kard. Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan dodał, że „wszyscy dziękowali papieżowi za jego prorocze słowa z wczoraj”. Dodał, że nie było „żadnej polemiki ani konfliktu, choć naturalnie sytuacja w różnych krajach jest odmienna: ale jedność nie jest uniformizmem”.
Pytany o treść papieskiego wystąpienia, rozpoczynającego spotkanie, kard. Kasper poinformował, że oparte było na fragmencie z Dziejów Apostolskich o wyborze diakonów. Wyjaśnił, że „Kościół zareagował” wówczas na sytuację i „musi to robić również dzisiaj: trzeba reagować, rozważać sytuację w świetle Ewangelii i odpowiadać na nowe sytuacje”.
Z kolei według kard. Schönborna, dwudniowe obrady można podsumować słowami: „Iść naprzód”. – Synod to wspólne podążanie, a to, co zrobiliśmy, było jednym krokiem – stwierdził arcybiskup Wiednia. Ujawnił, że on sam mówił o reformie gospodarczej i finansowej, w której uczyniono już wielkie kroki naprzód, co jest „dobrym znakiem”. – Słuchamy siebie nawzajem w komunii. Pomimo różnic w sytuacji pomiędzy różnymi krajami, dochodzi do wzajemnego ubogacenia się – zaznaczył hierarcha.
Zwrócił uwagę na obecność najmłodszego członka kolegium kardynalskiego – Giorgio Marengo z Mongolii. – Jest bardzo lubiany – powiedział kard. Schönborn.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.