Trzeba dawać dzieciom słowo, nie tylko je uczyć

„Sposób, w jaki odnosimy się do dzieci, to, czy szanujemy ich wrodzoną godność i podstawowe prawa, wyraża jakimi dorosłymi jesteśmy, jakimi chcemy być oraz jakie społeczeństwo pragniemy budować” – napisał Papież na Twitterze z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Dziecka.

Z tej samej okazji wczoraj przed włoskim parlamentem odbył się flash mob pod hasłem: „Mądrzy mimo wieku”, którego celem było skłonienie parlamentarzystów do ustanowienia Krajowego Dnia Słuchania Dzieci. Wziął w nim udział m.in. kard. Augusto Paolo Lojudice, arcybiskup sieneński. Podkreśla on potrzebę zaangażowania najmłodszych we wszystkich instytucjach, również w Kościele. Musimy ich nie tylko nauczać, musimy dawać im słowo – dodaje kard. Lojudice.

„Jest to oczywiście temat bardzo ważny, a zarazem delikatny, który dotyczy najsłabszej, a zarazem najważniejszej części naszego społeczeństwa. Wierzę, że jest to kwestia, której nie możemy lekceważyć, również w Kościele. Musimy sprawić, by słuchanie dzieci było czymś istotnym we wszystkich naszych instytucjach i działaniach. Chodzi o to, by zapewnić im pełne przyjęcie. Na przykład w naszych środowiskach można organizować spotkania w małych grupach, przy okazji katechezy, przygotowania do sakramentów, ale też wśród dzieci jeszcze młodszych, aby dać im słowo, a nie tylko przekazywać im nasze nauczanie. Zobaczyć, co pięknego i ważnego mogą oni przekazać nam dorosłym.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama