„Całkowita eliminacja broni jądrowej to zarówno wyzwanie, jak i imperatyw moralny oraz humanitarny” – powiedział kard. Pietro Parolin do uczestników pokojowego kongresu, który został zorganizowany w Asyżu przez Komitet na rzecz Cywilizacji Miłości. Jego tematem jest nowa forma nawrócenia, która ma postać nuklearnego rozbrojenia.
Watykański sekretarz stanu przypomniał apel Papieża Franciszka zawarty w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, aby środki finansowe przeznaczane na uzbrojenie, w szczególności nuklearne, zostały wykorzystane do utworzenia światowego funduszu przeznaczonego na walkę z głodem i rozwój krajów najuboższych.
„W istocie sama pandemia daje nam cenną lekcję: musimy ponownie przemyśleć naszą koncepcję bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo nie może opierać się na groźbie wzajemnego zniszczenia i strachu, ale musi być oparte na sprawiedliwości, integralnym rozwoju ludzkim, poszanowaniu praw człowieka, trosce o stworzenie, promowaniu placówek oświatowych i zdrowotnych, dialogu i solidarności, krótko mówiąc: na wspólnym dobru, o które zabiega się ze szczerą wolą i które realizuje się z determinacją. Aby zrealizować ten cel istnieje wyraźna potrzeba przyjęcia perspektywicznych strategii, unikając krótkowzrocznych i wąskich prób rozwiązywania problemów związanych z rozbrojeniem.“
Kard. Parolin przypomniał w tym kontekście o dwóch ważnych dla rozbrojenia nuklearnego wydarzeniach, które czekają nas w najbliższych miesiącach. Są to 10. konferencja przeglądowa Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) oraz pierwsze spotkanie stron Traktatu o Zakazie Broni Jądrowej (TPNW). „Traktat ten – przypomniał watykański sekretarz stanu - jest sukcesem wielostronnej dyplomacji, ale jesteśmy w pełni świadomi, że jego wynegocjowanie i wejście w życie nie byłyby możliwe bez działań wielu stowarzyszeń społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanych w ciągłe promowanie rozbrojenia i pokoju”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.