Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało szczegółowy plan papieskiej pielgrzymki na Cypr i do Grecji. Podczas jej trwania Franciszek wygłosi 9 przemówień oraz 2 homilie. Spotka się z władzami obydwu krajów, z przedstawicielami bratnich Kościołów chrześcijańskich, ze wspólnotą katolicką, z młodzieżą oraz z migrantami i uchodźcami.
2 grudnia około godziny 15.00 Ojciec Święty zostanie powitany na międzynarodowym lotnisku w Larnace. Następnie spotka się w katedrze maronickiej w Nikozji z duchowieństwem, zakonnikami, siostrami zakonnymi, diakonami, katechetami oraz członkami stowarzyszeń i ruchów kościelnych.
O godz. 17-tej Papież zostanie przyjęty w pałacu prezydenckim i spotka się z władzami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym. 3 grudnia Franciszek złoży wizytę arcybiskupowi prawosławnemu Chryzostomowi II oraz spotka się ze Świętym Synodem. Potem odprawi Mszę na stadionie w Nikozji oraz weźmie udział z modlitwie ekumenicznej z migrantami w kościele parafialnym św. Krzyża w Nikozji.
Następnego dnia po pożegnaniu Ojciec Święty uda się do Grecji, gdzie zostanie powitany na lotnisku w Atenach po godzinie 11-tej. Potem spotka się z władzami: prezydentem, premierem, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym. Następnie odwiedzi prawosławnego arcybiskupa Grecji Hieronima II. Tego samego dnia w katolickiej katedrze św. Dionizego przewidziane jest spotkanie z biskupami, kapłanami, zakonnikami, siostrami zakonnymi, seminarzystami oraz katechetami. Potem w nuncjaturze Franciszek spotka się z jezuitami.
W niedzielę, 5 grudnia Ojciec Święty uda się do obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos, a po południu odprawi Mszę w Atenach oraz wieczorem jeszcze raz, tym razem w Nuncjaturze przyjmie abp Hieronima II. Następnego dnia Papież spotka się z przewodniczącym parlamentu oraz uda się do szkoły św. Dionizego, prowadzonej przez urszulanki, gdzie będzie oczekiwała na niego młodzież. Około godziny 11-tej, po pożegnaniu Franciszek odleci do Rzymu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.