W przesłaniu na Światowy Dzień Żywności Papież Franciszek podkreślił, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości, jest pokonanie głodu raz na zawsze. Zaznaczył, że aby to osiągnąć, konieczna jest reforma produkcji i konsumpcji. „Tylko wspólne działania zapewnią każdemu człowiekowi dostęp do pełnowartościowej i przystępnej cenowo żywności” – napisał Ojciec Święty.
Franciszek zaznaczył, że zmiany te nie zależą wyłącznie od zaangażowania rządów i organizacji, ale od reformy stylu życia każdego z nas. Podkreślił, że w obecnych czasach, jesteśmy świadkami prawdziwego paradoksu w zakresie dostępu do żywności: z jednej strony ponad 3 miliardy ludzi nie ma zapewnionej odpowiedniej diety, a z drugiej prawie 2 miliardy ma nadwagę lub jest otyłych z powodu przejedzenia i siedzącego trybu życia.
„Aby ratować zdrowie planety i całej naszej populacji, musimy zachęcać do aktywnego uczestnictwa w zmianach na wszystkich możliwych szczeblach i reorganizować systemy żywnościowe jako całość” – napisał Papież.
Franciszek wskazał, że jeśli rzeczywiście chcemy coś zmienić, musimy zachęcać producentów i konsumentów do dokonywania etycznych i zrównoważonych wyborów oraz uświadamiać młodym pokoleniom, jak ważną rolę odgrywają w urzeczywistnianiu świata bez głodu.
Papież podkreślił, że pandemia dała nam możliwość zmiany kursu i zainwestowania w globalny system żywnościowy, który będzie w stanie radzić sobie z przyszłymi kryzysami. Ważna jest dbałość o drobnych producentów, ułatwianie im dostępu do innowacji, które zastosowane w sektorze rolno-spożywczym, mogą wzmocnić odporność plonów na zmianę klimatu, zwiększyć produkcję żywności i poprawić jej jakość.
Ojciec Święty przypomniał także, że walka z głodem wymaga przezwyciężenia logiki rynku, która skupiona jest na zysku ekonomicznym i sprowadza żywność do roli kolejnego towaru. Dobro nas wszystkich wymaga wzmacniania logiki solidarności.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.