Papież Franciszek przyjął w Auli Pawła VI w Watykanie ok. 500 uczestników spotkania Unii Międzyparlamentarnej. Politycy z ponad 70 krajów świata spotkali się w Rzymie, aby wspólnie przygotowywać się do szczytu ekologicznego, który w listopadzie odbędzie się w Glasgow.
Celem zgromadzenia jest stworzenie wspólnej deklaracji, która zostanie przedstawiona uczestnikom COP26, a także otwarta debata, podczas której parlamentarzyści będą mogli wyrazić swoje opinie i podzielić się krajowymi doświadczeniami w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. „Jestem pewien, że z tej rozmowy wyłonią się decydujące elementy, które nadadzą impuls toczącym się negocjacjom międzynarodowym w perspektywie konferencji w Glasgow” – powiedział wczoraj w Izbie Deputowanych prezydent Włoch Sergio Mattarella.
Ojciec Święty wezwał parlamentarzystów do zaangażowania w ratowanie środowiska. Przypomniał, że stoimy wobec bezprecedensowych wyzwań i zagrożeń w wymiarze planetarnym. Po raz kolejny zaznaczył pilną potrzebę zmiany kursu, polegającą na przejściu z kultury odrzucania, która panuje w naszych społeczeństwach, do kultury troski. „To wielkie wyzwanie, ale ludzkość ma środki, aby stawić czoła tej transformacji, która wymaga prawdziwej przemiany i zdecydowanej woli jej podjęcia, zwłaszcza od tych, którzy są powołani do odpowiedzialności w różnych sferach życia społecznego” – powiedział Franciszek.
„Wzywam rządy do jak najszybszego pójścia drogą, która ograniczy wzrost średniej temperatury na świecie, do promowania odważnych działań, a także wzmocnienia międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony środowiska. Szczególnie ważne jest przejście na tzw. «czystą energię», przyjęcie zrównoważonych praktyk użytkowania gruntów, takich, które będą chronić lasy i różnorodność biologiczną – powiedział Papież. – Konieczne jest także wprowadzenie systemów żywnościowych szanujących środowisko i lokalne kultury oraz walka z głodem i niedożywieniem, a także wspieranie zrównoważonego stylu życia, zarówno konsumpcji, jak i produkcji. Jest to przejście w kierunku integralnego i całościowego modelu rozwoju, opartego na solidarności i odpowiedzialności, z uwzględnieniem konsekwencji, jakie będzie on miał dla świata pracy.“
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.