Papież Franciszek chce zreformować duszpasterstwo przy Bazylice Św. Piotra – ujawnił nowy archiprezbiter świątyni, kard. Mauro Gambetti. Chodzi o to, by lepiej docierać do pielgrzymów, którzy przybywają do Watykanu. W reformie mają pomóc nowe wytyczne dla kapituły św. Piotra zaaprobowane przez Papieża pod koniec sierpnia.
Kard. Gambetti przyznał, że rozważa się różne możliwości, począwszy od zmian w watykańskiej liturgii, wprowadzenia do niej nowych języków, form modlitwy i adoracji. Większy nacisk ma być położony na samą postać św. Piotra, by lepiej przybliżyć go pielgrzymom oraz dostrzec tych, którzy do jego grobu pielgrzymują pieszo. Chcemy uświadomić ludziom sakralność tego miejsca, a także otworzyć ich na piękno, przede wszystkim liturgii, ale także obecnych w tej świątyni dzieł sztuki – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Gambetti. Zdaniem papieskiego wikariusza dla Watykanu trzeba uwzględnić obecność ludzi, którzy nie są dojrzali w wierze, ale przybywając do Bazyliki św. Piotra odkrywają w sobie wymiar duchowy i nowe pragnienia.
Bazylika rozbudza w niewierzących pragnienie Transcendencji
„Istnieje dość szeroka warstwa społeczeństwa, która przybywa tu i odkrywa w sobie pragnienie kontaktu z Transcendencją, nawet jeśli nie potrafią tego nazwać. Przeżywają swoiste trzęsienie ziemi, które narusza ich fundamenty i wydobywa na wierzch podstawowe pytania i pragnienia. Nawet jeśli przybywają tu dość rozproszeni, bo z różnych stron działają na nich różne bodźce. Do tych ludzi trzeba się zwrócić, albo pokazać im przynajmniej, że te pragnienia, które w sobie odkrywają mogą mieć jakiś punkt oparcia. Dlatego i my musimy dostosować do nich nasz sposób komunikacji, nie samo przesłanie, ale sposób przekazu tego, co mówimy o Jezusie, aby mogli to zrozumieć. Może w tym również pomóc język piękna, dzieł sztuki, piękno tego miejsca.“
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.