Pierwszy polski tak obszerny komiks o życiu Karola Wojtyły ukazuje się w 101. rocznicę urodzin papieża-Polaka. Historia zawarta na 120 stronach albumowego wydania zaczyna się oczywiście w Wadowicach. Do gabinetu położnika, doktora Moskały przychodzi Emilia Wojtyła. Jest w ciąży z trzecim dzieckiem...
Od śmierci polskiego papieża minęło już 16 lat. W tym czasie urodziło się ponad 6 mln Polaków. Papieża znają tylko z opowieści i nagrań archiwalnych. Jest dla nich postacią historyczną, stąd pomysł na przygotowanie biografii Karola Wojtyły w tak nieszablonowy sposób – mówi Mariusz Chudy, współautor scenariusza i wydawca komiksu.
Świetna kreska przenosi nas z kościoła w Wadowicach do mieszania Wojtyłów, ochronki sióstr nazaretanek, szkoły i oczywiście słynnej cukierni z kremówkami. Autorzy nie powielają jednak wytartych klisz. Sięgają po te bardziej oraz te mniej znane historie z życia młodego Karola Wojtyły. Opierają się na faktach, budując własną opowieść, która nie kończy się, rzecz jasna, na kremówkach. Ostatnie obrazki komiksu „Nasz Papież. Karol Wojtyła” pokazują kardynała Wojtyłę odlatującego samolotem na konklawe. Premierę drugiej części komiksu wydawnictwo Heaven Media planuje na początek 2022 r.
Mat. prasowe– Publikacje osadzone w historycznych realiach wymagają odszukania i zbadania mnóstwa materiałów faktograficznych, żeby były przekonujące. Tak jak Karol Wojtyła jestem z Wadowic i miejsca, które pojawiają się w albumie są mi znane od najmłodszych lat – stwierdza Tomasz Kleszcz, autor rysunków.
Autorami scenariusza są Mariusz Chudy i Piotr Borucki. Dużym plusem publikacji są bonusy na końcowych stronach. Młodszych czytelników ucieszą na pewno plansze ze wstępnymi szkicami rysunków oraz klatki z obrazkami, odsłaniające kulisy tworzenia komiksu. Wartość edukacyjną zawiera kalendarium najważniejszych wydarzeń i krótki słowniczek nazw i postaci.
„Życie Świętego Papieża jest wskazówką dla każdego z nas, jak otwierać się na miłość Boga, w jaki sposób przyjmować Jego wolę i być świadkiem w niespokojnych czasach” – pisze w słowie wstępnym kard. Stanisław Dziwisz. „Tajemnica jego świętości polega na tym, że ta zwyczajna codzienność rozświetlona była blaskiem Bożej obecności” – zaznacza kardynał.
Mat. prasowe Okładka komiksu
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.