Papież: dostęp do szczepionki jest prawem wszystkich

Obecny kryzys stwarza okazję do ponownego przemyślenia relacji między osobą a gospodarką.

„Potrzeba woli politycznej, która będzie miała odwagę dokonania zmian priorytetów, aby ubodzy nie płacili najwyższej ceny za dramaty dotykające ludzkość” – to słowa Papieża z przesłania skierowanego do Sekretariatu Generalnego Iberoamerykańskiego na ręce jego szefowej Rebeki Grynspan Mayufis. Tą drogą Franciszek zwrócił się do wszystkich szefów państw i rządów uczestniczących w 27. Szczycie Iberoamerykańskim. Wskazał, że w obecnym czasie pandemii społeczność międzynarodowa powinna zaangażować się oraz zjednoczyć w duchu odpowiedzialności i braterstwa, aby stawić czoła wielu już podjętym wyzwaniom oraz tym, które wkrótce nadejdą.

Ojciec Święty wspomniał o milionach ofiar śmiertelnych oraz chorych, których otacza modlitwą włączając w to rodziny, często nie mogące towarzyszyć swoim bliskim w cierpieniu, aby zapewnić im bliskość i pocieszenie w trudnych chwilach. To często personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, kapelani i wolontariusze oprócz opieki z narażeniem swojego życia są dla chorych jedyną rodziną i przyjaciółmi. Franciszek zaznaczył, że powszechne uodpornienie ludzkości poprzez szczepionkę przeciw Covid-19 powinno być traktowane jako „dobro wspólne”, do którego należy zapewnić dostęp wszystkim, zwłaszcza najbardziej bezbronnym i potrzebującym. Obecny kryzys stwarza okazję do ponownego przemyślenia relacji między osobą a gospodarką. Należy zjednoczyć wysiłki, aby stworzyć nowy horyzont oczekiwań, w którym nadrzędnym celem nie będzie korzyść ekonomiczna, ale ochrona ludzkiego życia.

Ojciec Święty podkreśla, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na konieczność zreformowania międzynarodowej «architektury» zadłużenia jako integralnej części wspólnej odpowiedzi na pandemię, ponieważ renegocjacja obciążenia długiem najbardziej potrzebujących krajów jest gestem, który pomoże im rozwijać się, otworzy dostęp do szczepionek, opieki zdrowotnej, edukacji i zatrudnienia. Temu gestowi powinno towarzyszyć wdrożenie rozsądnej polityki gospodarczej i dobrego zarządzania, które obejmą najuboższych.

Papież wskazuje na potrzebę podjęcia środków umożliwiających dostęp do finansowania zewnętrznego, poprzez stworzenie nowych możliwości kredytowania bez pobierania odsetek, co będzie wyrazem większej solidarności między krajami i pozwoli na wykorzystanie funduszy do stymulowania oraz wspierania rozwoju gospodarczego i produkcyjnego, tak aby każdy mógł wyjść z obecnej sytuacji z jak największą szansą na poprawę sytuacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama