„Jeśli lekceważy się ubogich przestaje się być Kościołem Jezusa i ulega się pokusie, aby przemienić się w elitę intelektualną lub moralną” – to słowa wypowiedziane przez Papieża w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji pt. „Polityka zakorzeniona w ludzie”. Jej organizatorem jest centrum Teologii i Wspólnoty w Londynie, a podejmuje ona tematy obecne w niedawno wydanej książce Franciszka: „Powróćmy do marzeń”.
Na początku Ojciec Święty pozdrowił członków Katolickiej Kampanii na rzecz Rozwoju Człowieka, która obchodzi 50-lecie działalności na rzecz pomocy najuboższym społecznościom w Stanach Zjednoczonych, aby mogły żyć godniej oraz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, które ich dotyczą. W tym obszarze działa również wiele organizacji w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz innych krajach obecnych podczas konferencji. Franciszek zauważył, że ich misją jest towarzyszenie oraz wspieranie ludzi w walce o słynne trzy „T” (z języka hiszpańskiego), czyli ziemię, dach nad głową i pracę).
Jednym z celów spotkania jest podkreślenie, że prawdziwą odpowiedzią na wzrost populizmu nie jest zwiększony indywidualizm, ale polityka braterstwa zakorzeniona w życiu ludu. Chodzi o znalezienie mechanizmów, które zapewnią ludziom godne życie, zdolne do rozwijania wartości i tworzenia nowych więzi. W książce „Powróćmy do marzeń” Franciszek nazywa tę politykę „polityką przez duże P” czyli taką, która staje się służbą otwierającą nowe drogi, aby ludzie mogli się organizować i działać. Jest to polityka nie tylko dla ludzi, ale z ludźmi.
W przeciwieństwie do niej wszelkiego rodzaju populizmy podążają raczej za hasłem: „Wszystko dla ludu, ale nic z ludem”. Ludzie w wizji populistycznej nie są twórcami swojego losu, ale stają się dłużnikami ideologii. Ojciec Święty zauważył, że kiedy odrzuca się ludzi, pozbawia się ich nie tylko dobrobytu materialnego, ale także godności w działaniu, bycia twórcami własnej historii, przeznaczenia, wyrażania siebie poprzez swoje wartości i kulturę. Dlatego według Kościoła nie można oddzielić promowania sprawiedliwości społecznej od uznania znaczenia i kultury narodu, w tym wartości duchowych, które są źródłem jego poczucia godności. We wspólnotach chrześcijańskich wartości te rodzą się ze spotkania z Jezusem Chrystusem, który niestrudzenie poszukuje zniechęconych i zagubionych, który posuwa się do granic egzystencji, aby być obliczem i obecnością Boga, aby być „Bogiem z nami”.
Papież – nie wolno lekceważyć peryferii
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.