Obserwatorium Watykańskie ma nową stronę internetową. Będzie ona pokazywać, że Kościół katolicki nie sprzeciwia się nauce, a wręcz przeciwnie – jest jej sprzymierzeńcem. Prace nad nową witryną trwały od połowy ubiegłego roku. Aby skorzystać z zasobów zgromadzonych przez papieskich naukowców należy wpisać w wyszukiwarkę adres: vaticanobservatory.org.
Dyrektor placówki, jezuita, brat Guy Consolmagno przyznał, że stara strona prawie nie była odwiedzana i stąd decyzja o stworzeniu nowej. „Misją Obserwatorium Watykańskiego, pozostawioną nam przez papieża Leona XIII jeszcze w 1891 roku, jest przypominanie światu, że Kościół wspiera naukę. Wykonaliśmy całkiem dobrą robotę, jeśli chodzi o naukę, ale niestety nie odnieśliśmy takiego sukcesu w kwestii «pokazywania światu». Wielu ludzi mówiło mi, że nawet nie wiedziało, iż Watykan ma obserwatorium” – powiedział Consolmagno.
Oprócz strony internetowej, która zawiera setki materiałów na temat relacji łączących wiarę i naukę, Obserwatorium Watykańskie uruchomiło również podcast, w którym, wraz z watykańskimi astronomami i gośćmi-ekspertami, rozmawia na temat „cudu stworzenia wszechświata przez Boga”.
Watykańskie Obserwatorium, którego korzenie sięgają 1582 roku, jest jednym z najstarszych tego typu placówek na świecie. Jego siedziba znajduje się w Castel Gandolfo, miasteczku położonym niedaleko Rzymu, będącym letnią rezydencją papieży. Mieszka tam i pracuje kilkunastu księży oraz braci. Watykańskie Obserwatorium utrzymuje także grupę badawczą na Uniwersytecie w Arizonie, gdzie we współpracy z uczelnią zbudowało na górze Graham teleskop Vatican Advanced Technology Telescope (VATT). Rozpoczął on pracę w 1993 roku.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.